Дојење још увек табу у Србији

Скретање пажње на проблеме које имају труднице и мајке, и скидање етикете табу теме са дојења, од оснивања Удружења “Родитељ”

у његовом је фокусу, а кампању за промоцију дојења ове године планирају у неколико фаза, од августа до октобра. Биће организована саветовалишта, информисање, округли сто и централна манифестација која ће обележити и Светску и Националну недељу дојења.

- Циљ обележавања Светске и Националне недеље дојења је исти као и претходних десет година, а то је да подигнемо свест институција, медија и појединаца да постоје проблеми у вези са дојењем у Србији. Један од њих је ниска стопа искључивог дојења, која износи око 13 одсто у првих шест месеци. Удружење “Родитељ” већ 11 година скреће пажњу трудницама и мајкама на који начин да истрају у борби. Важно је да се реше проблеми и због њиховог, као и због бебиног здравља - каже Ангелина Радуловић из Удружења “Родитељ”.

- Једна од предрасуда је да у једном тренутку мајчино млеко није довољно јако, па је детету потребна дохрана и тиме жене улазе у “зачарани круг”, јер беба мање сиса и мајка има мање млека. Око 95 одсто мајки у породилишту започне дојење бебе, а тај проценат брзо и драстично пада и смањује се до шесте недеље дететовог живота. Количина и састав млека се временом мења и мајке мисле да је беба гладна и уводе дохрану, па нека бебе од трећег или четвртог месеца имају потпуну дохрану. Уместо тога, мајке треба да издрже и наставе да доје бебу, а временом ће и млека бити више - наводи Ангелина Радуловић.

Како би разрешили недоумице мајки у вези са дојењем, Удружење “Родитељ” је пре шест година ангажовало саветнице за дојење. Она говори мајкама како да хране бебу, како да препознају да ли је довољно сисала, је ли гладна, и ти савети су од велике користи мајкама. Саветовалиште ради у Новом Саду и Београду и намењено је и трудницама и мамама.

- Велики број здравствених радника каже како је неопходно уоброчити бебу, а то је немогуће код детета од месец дана. Нека породилишта, на жалост, још увек немају “беби френдли” програм и мајке нису са својим бебама, него им се бебе доносе - прича Радуловићева.

Према једном истраживању које је спровео “Уницеф”, проценат дојења код Рома је далеко нижи него код више образованих жена, а раније је било обрнуто, наводи наша саговорница.

Информације о значају дојења жене би требало да добију још током трудноће, јер им је оно после порођаја велика непознаница. Само ако су добро информисане, моћи ће добро да хране своје дете.

Љ. Петровић

 

Златни сат реткост у породилиштима

Јако је важно да беба у првом сату након рођења први пут сиса и то се зове златни сат. Ангелина Радуловић каже да је остварење златног сата реткост у нашим породилиштима, јер најчешће и неколико сати од рођења мајци не донесу бебу на подој и не врате је са посматрања.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести