Француска влада стипендира и студенте из Србије

Да ли студирати у Паризу, Ници, Бордоу, Марсеју, не мора бити дилема само Француза. По ономе што се чуло ове недеље у Новом Саду на презентацији стипендија Владе Француске, то може бити и сасвим реална

дилема и студената у Србији.За оне скептичне, одмах да разјаснимо.Да би се нашли међу чак 280.000 страних студената у Француској не морају имати ни пуно пара, ни висок просек, па чак не морају ни перфектно знати француски, али је свакако потребно да су изузетно мотивисани. О квалитету француског високошколског система свакако сведочи и чињеница да из ове замље потиче изузетно велики број нобеловаца, те добитника Филдскове и других престижних награда из научних и уметничких области.

– Француска је изузетно атрактивна страним студентима и по њиховом броју прва је ван англосаксонског говорног подручја, чему, поред тога што француски говори 220 милиона људи, доприноси и чињеница да од примене Болоњске декларације и у овој земљи постоје билингвалне и студије на енглеском језику – наводи Сандра Елезовић из Француског института у Београду. – На својих 3.500 високообразовних установа, међу којима је 70 универзитета, 200 високих инжењерских и и исто толиковисоких трговачких школа, 120 уметничких, 20 архитектонских , четири за образовање истраживача и професора универзитета  и четири ветеринарске, Француска нуди различите, изузетно квалитетне студије и у целом свету признате дипломе, а страни студенти, и по правима и по обавезама, потпуно су изједначени са домаћим. Студенти из Србије морају знати и да су високе школе у Француској изузетно престижне и селективне са дугом традицијом.

Ова разнолика понуда Француске студентима у Србији корак је ближа ако знају да је прошле године на студије у ову земљу отишло 646 наших академаца, а од тога 80 са стипендијама, од чега су 50 биле стипендије Владе Француске. Ветар у леђа свакако им је и искуствено доказана чињеница да је основа коју су добили у нашим образовним институцијама више него добра стартна позиција за француске, те да ће евидентан мањак праксе, уз помоћ добре теоријске основе, лако и брзо надокнадити.

– Конкурс за стипендије Владе Француске отворен је до 5.марта , а они који размишљају о наставку студија у Француској требало би да знају да чак 70 одсто успеха апликације зависи од мотивационог писма – објашњава Сандра Елезовић. – При одлучивању о додели стипендија није пресудан успех на досадашњим студијама, него се цени и колико је занимљив досије кандидата, нарочито се вреднује његов рад ван студија, у студентским, невладиним организацијама, те добри и јасни аргументи за одлазак на студије у Француској.

И док  година студија државу кошта од 10.000 до 14.000 евра, и за домаће и за стране студенте,на државним високошколским установама у Француској студије су малтене бесплатне. Годину основних студија студент плаћа 189 евра, мастер 261, а докторских 390 евра. Здравствено осигурање за студенте је 211 евра годиишње, мање од 200 евра месечно треба одвојити за студентски дом,а у француској кухињи у студентској мензи може се уживати за тек нешто више од три евра по оброку.

За основне студије у Француској не постоје државне стипендије, а  за мастер и докторске студије стипендија је од 700 до 800 евра месечно. Поред тога, држава студентима помаже и при плаћању осталих трошкова. Тако, без обзира да ли студент станује у дому или приватно, зависно од цене смештаја  месечно му рефундира од 50 до 250 евра.Ту су и многобројне студентске повластице за превоз, библиотеке, културне институције, путовања... Студенти могу рачунати и на помоћ државе за куповину уyбеника, компјутера... За време студија и домаћи и страни студенти могу да раде до 60 одсто радног времена, углавном у послове везане за факултет или у ресторанима, кафићима...  и тако себи обезбеде yепарац.

– А све ове погодности и ове године Влада Француске преко своје Амбасаде у Београду и Француског института у Београду нуди и студентима у Србији – каже Весна Адамовић из Француског института. – До пролећа је отворено практично два конкурса за стипендије. Један је намењен онима који су завршили четворогодишње студије и желе да једногодишње мастер наставе у Француској.Ове студије подразумевају један семестар теоријске наставе и један праксе која може бити и плаћена, а могу конурисати кандиати до 30 година. Други је намењен докторантима и старосно ограничење је 35 година.Он  подразумева коменторство, то јест да је студент на докторске студије уписан и овде и у Француској и да има два ментора. Ова стипендија добија се за  шестомесечне боравке у Француској у три узастопне академске године.

У избору и мастер и докторских студија кандидати имају потпуну слободу, то јест требало би сами да пронађу студије које им одговарају на било којој државној високошколској институцији у Француској. Онима који желе догодине на студије у Француску препоручује се да направе ужи избор од неколико факултета и затим успоставе контакт с неким од професора ,пошаљу му своју документацију и уколико он одговори позитивно, с тим одговором конкуришу за стипендију француске Владе.

Захваљујући посебном споразуму о мобилности младих између двеју земаља, после завршетка студија, с дипломом мастера или доктора, у Француској се може добити и једногодишња боравишна дозвола и стећи и прво радно искуство                                     

Даница Девечерски

Фото: М. Стајић

 

Систем другачији, али не и тежи

– Када сам ја пре седам година конкурисао за мастер студије економије у Ници додељено је само 10 стипендија, а било је више од 100 кандидата – каже нам Срђан Миљанић. – Да сам добио стипендију обавестили су ме у марту, у априлу је већ био упис, па сам морао да пожурим да дипломирам до јуна. Међутим, мада сам овде био просечан студент с просеком 8,5, у Француској сам студије успео да завршим с најбољим просеком од свих странаца, а боља од мене била је само једна Францускиња.Тих годину дана у Ници за мене су дивно искуство и најбољи период у мом животу.Француска је веома дарежљива земља и стварно ни у чему нисам оскудевао. Ја чак нисам становао у студентском дому, јер сам израчунао да ми је, уз рефундацију, изнајмљивање гарсоњере у центру Нице, близу факултета, само 50 евра скупље од собе у дому.

По речима Срђана Миљанића систем студија са сталним проверама, колоквијумима и пуно малих испита, писањем есеја и изношењем свог мишљења умногоме се разликује од нашег, али није тежак, тако да оставља довољно времена за дружење, обиласке, али и за путовања, која такође по повољним ценама Французи организују за стране студенте.

 

И то није све

Мастер инжењерима, економистима и правницима, нарочито уколико су већ запослени, а имају мање од 30 година од прошле године нуди се и једногодишња Коперник стипендија за четири престижне париске високе школе.

Услов је да говоре француски и раније нису били стипендисти Француске владе. Посебне стипендије нуде се и стипендистима Фонда за младе таленте Србије. Наиме, са стипендијом „Доситеја“они могу да конкуришу за једногодишње мастер или докторске  студије егзактних, техничких, природних, политичких, економских или правних наука.Ова стипендија износи 7.000 евра годишње.

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести