Ко је „појео” 1,25 одсто повишице?

Од 1.733.350 пензионера, колико их је било на крају априла ове године, старосних је 1.065.635, што значи да они чине 61,48 одсто укупног броја пензионисаних лица у Србији.

Просечна пензија српског старосног пензионера износи 25.178 динара и са 51,1 одсто учествује у просечној заради у Србији. Према подацима Фонда ПИО, објављеним у статистичком билтену за априлу, старосне пензије су у априлу биле мање за 0,01 одсто у односу на месец дана раније, и за 0,06 одсто у односу на крај прошле године. Овај податак донекле збуњује, с обзиром да су сви пензионери, дакле и старосни, на почетку године добили повећање пензије за 1,25 одсто, па би самим тим и просечна пензија морала бити за толико већа у односу на крај прошле године.

Међутим, нису само старосни пензионери ти који сада имају мању пензију него на крају прошле године и поред тога што би се, с обзиром на повећање које су добили, требали да имају. Наиме, и инвалидска пензија – коју прима 309.141 пензионер и која у просеку износи 22.664 је за 0,01 мања него мартовска и за 0,07 одсто у односу на децембар 2015. Породична пензија, коју прима 358.574 пензионера, просечно износи 19.037 динара је такође за 0,01 мања него у марту и за 0,04 одсто него на крају 2015.

Разлог за мање садашње него пензије на крају прошле године је у начину обрачуна повећања пензије које је уследило почетком године. Наиме,  повећање од 1,25 одсто рачунало се на једино решење које пензионери имају, а то није оно на основу којег данас добијају пензију. Једино решење које сви пензионери у Србији имају, без обзира колика пензија била, је оно које су добили у тренутку када су испунили услове за пензионисање. Након усвајања Закона о привременом наичињу усклађивања пензија, од новембра 2014. који је донео умањење пензија већих од 25.000 динара, пензионери од Фонда ПИО нису добили решење са новим износом који ће док је на снази овај законски акт примати. Пензије веће од 25.000 динара јесу умањене за 22 односно 25 одсто, али за то пензионери нису добили решење, али им је зато повећање од 1,25 одсто сада рачунато на њега.

Због тога што је повећање од 1,25 одсто рачунато на једино постојеће решење за пензионисање, након прерачуна неким пензионерима се кроз примену Закона о привременом начину усклађивања пензија  “изгубило” повећање од 1,25 одсто, јер је износ висине пензије увећан за то повећање умањен за 22 односно 25 одсто. Тек када је то повећање урачунато на решење следила је стриктна примена Закона о привременом начину уређивања пензија, па су отуда неки пензионери због преласка цензуса за умањење за 22 одсто, “силом” прешли на умање од 25 одсто, па самим тим су добили повећање за свега неколико динара.

У Фонду ПИО објашњавају да су се строго придржавали закона и прописа и да су рачуницу могли извести једино на основу решења која пензионери имају. Другу основицу за израчунаваје повишице која је уследила почетком године они нису имали, па су због тога на њу урачунали повећање и онда применули Закон о привременом начину уређивања пензија, користећи проценте за умањење пензија које он прописује. Дакле, могли су и морали да примене законске основе и то су и учинили. То што су неки пензионери добили мању повишицу него што  је она званично, није грешка Фонда ПИО већ последица рачунице која је показала да је износ прешао 40.000 динара и да након тога следи умањење за 0,25 одсто, а да је пре ње оно износило 0,22 одсто. У тој рачуници се заправо “изгубило” и повећање од 1,25 одсто па су неки добили мање него што су рачунали да би требало.

Пензионери већ годину дана од Фонда тражи да им изда ново решење које би било на износ који добијају након примене Закона о привременом уређивању пензија, али то још увек није урађено.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести