Лажни анкетари типују плен

Контакт-центру Фонда ПИО јавили су се бројни грађани које обилазе анкетари, који се представљају као запослени у Фонду, и сениорима постављају питања о имовинском стању,

приходима, начину живота и приде траже њихов став о важећем Закону о ПИО.

Фонд ПИО је званично саопштио да не спроводи анкете на такав начин јер то није делатност нити пракса коју употребљава, а нарочито не улазећи у домове грађана раади информације о њиховом иметку или шта мисле о законским прописима. Све пристигле пријаве је проследио МУП-у, а грађане замолио да, уколико сазнају да се такве лажне анкете у име Фонда и даље спроводе, о томе обавесте полицију.

Већ годинама стари су на мети разних превараната и лопова. Постало је готово уобичајено да се пензионери, који два пута месечно подижу своје принадлежности, немилосрдно пљачкају на улици, одмах по изласку из банке или поште, а нису били ретки ни напади на поштаре када су им торбе пуне новца за пензије.

Крадљивци тачно знају који су то дани, и због тога чак неко време дан исплате пензија није објављиван, али та пракса није имала никаквог ефекта. Добро обавештени кад ће најстарији имати готовину сачекују их по ходницима зграде где станују или звоне на врата, тражећи тобоже некакву информацију. Чим им отворе врата, стављају ногу на праг да их не могу затворити и онда упадају у стан. Често осим новца узимају и друге драгоцености, а најстарији добро прођу уколико се све заврши само на крађи јер је било монструозних мучења, па чак и убистава.

Уместо класичног „типовања”, лажни анкетари почели су да софистициранијихм методама прикупљају податке о имовинском стању старијих особа да би утврдили на колики плен могу рачунати. Због тога је важно, упозоравају криминолози и стручњаци за безбедност, да никога непознатог, па ни „анкетаре”, не пуштају у кућу.

Уколико их и пусте, не треба да причају шта и колико поседују, а ако су без потомака, да то не истичу. Наиме, често су они без наследнике на мети превараната, спремних да учине све да би их „обрлатили” да с њима потпишу уговор о доживотном издржавању у замену за остављање стана или куће. Кад парафирају споразум, љубазност „спаситеља” нагло нестаје, као и они сами, и појављују се тек када треба да преузму имовину.

Дакле, било би добро да сениори у време исплата по пензију одлазе у групама или да неком млађем дају овлашћење да то чини уместо њих. Посебно морају обратити пажњу на то да из ташне или новчаника, када је у њему новац од пензије, не ваде све паре јер је много оних који то посматрају и прате, и чим добију прву прилику – нападају.

За свако сумњиво „анкетирање” треба обавестити полицију или Контакт-центар Фонда ПИО, од којег ће сазнати да су их заиста посетили њихови овлашћени представници.

    Љубинка Малешевић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести