Мањине подржале иницијативу о измени Закона о информисању

Представници савета националних мањина подржали су иницијативу Министарства културе и информисања да изменама Закона о јавном информисању и медијима буде прописан минимални износ средстава

који локалне самоуправе треба да издвајају из буџета за пројектно суфинансирање медија, а који не би требало да буде мањи од један одсто укупног буџета општина и градова.

На састанку одржаном у Министарству културе и информисања усаглашен је став да би изменама закона требало да се пропишу обавезни рокови за расписивање конкурса за пројектно суфинансирање медија од стране локалних самоуправа, како би сви медији, па и они на језицима националних мањина, на почеку буџетске године располагали средствима за реализацију пројеката од јавног значаја.

Представници савета националних мањина предложили су да се формира редакција на мањинским језицима у оквиру РТС-а и затражили подршку Министарства културе и информисања у праћењу законске обавезе по којој приватизовани медији морају да поштују програмску шему и након приватизације.

Како је истакао државни секретар за информисање и медије Нино Брајовић, у 2016. години за медије који информишу на језицима националних мањина из републичког буџета и буџета АП Војводине издвојено је више новца него за све остале медије, не рачунајући буџетска издвајања за јавне сервисе.

"Мањинским медијима припало је око 305 милиона динара, а свим осталим медијима 215 милиона динара, што значи да је за пројектно суфинансирање медија на језицима националних мањина издвојено 33 одсто више средстава у односу на остале медије", рекао је Брајовић.

Он је казао да ће тај тренд бити настављен и ове године, уз настојање да издвајања расту у складу са повећањем буџета Министарства, чиме ће, како је навео, наставити да поштују високе стандарде када је реч о информисању и положају националних мањина.
(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести