Милош Урошевић: Запршка за крај!

Полуфинале емисије „Моја мама кува боље од твоје”, која се емитује на Првој телевизији, је у понедељак и уторак 13. и 14. јуна, а финале у среду 15. јуна

када ћемо сазнати ко ће победити и освојити титулу најбољег кувара по мамином рецепту и отићи кући са 300.000 динара. Учествовало је 208 такмичара од којих је 187 жена, а 21 мушкарац. Иако је процентуално било више жена и мушкарци су показали да су подједнако спретни у кухињи. Показало се да је млађа популација такмичара вештија у кухињи од старијих учесника.

Суштина такмичења је да се мајка са ћерком или сином такмичи против друге маме и њеног детета, а бољи тим осваја вредну награду. Деца морају помно да слушају и раде по инструкцијама својих мајки, да кувају по њиховим упутствима и рецептима и све то у ограниченом времену, што ствара додатни притисак. Тензија расте из минута у минут, дешавају се и незгодне ситуације у журби, а уколико нешто крене наопако, мама је ту да притрчи у помоћ, Она има право да пристине „дугме за панику“ које им дозвољава да се лично умешају и интервенишу, с тим што у том тренутку време дупло брже истиче.
Када су јела готова, на сцену ступа судија Саша Мишић који након испробавања одлучује чија мама боље кува. Победник не само што осваја вредну награду него се враћа у шоу у следећој емисији да одбрани титулу. Кроз серијал нас води духовити водитељ Милош Урошевић  који само за ТВ магазин открива занимљивости са снимања емисије.

Да ли је и у вашем случају истинита изрека да је увек најбоља мамима кухиња?

- Увек је најбоља мамина кухиња, али морате да будете свесни да нам углавном спрема иста јела и да је највећи проблем „шта ћеш сутра за ручак”. Ако се ужелите егзотике, можда је ипак боље не уплитати маму.

Колико сте вешти у кувању?

- Пилеће груди без костију исећи на пола, широм страном. Положити их у науљени плех. Покрити их богато претходно припремљеним песто сосом од бејби спанаћа, руколе и бадема. Затим на песто поређати кружно и дебље сечени парадајз, све прекрити добрим слојем наренданог качкаваља. Убацити у претходно загрејану рерну на 200 степени и сачекати, не мање од 25 минута. Пријатно.

Ком јелу никако не можете да одолите?

- Тестенине су закон!

Који рецепт из емисије вас је одушевио?

- Сваки рецепт који је непрофесионални кувар успео да приведе крају за задатих 25 минута, у студију у којем му водитељ виси за вратом, а Саша Мишић чека да оцени, за мене је талас одушевљења.

Да ли бисте кували за Сашу Мишића, с обзиром на то колико је строг?

- Многи сумњају, а неки уопште не верују, зли језици чак и причају о томе, али Саша Мишић је нормалан човек, који ван ресторанске кухиње са ужитком поједе домаће упаковану сарму или пасуљ са запршком и чак не прокоментарише, него похвали куварицу.

У емисији буде мало напетости, али све протиче без већих инцидената. Да ли је било отвореног пламена или неких већих инцидената који нису емитовани?

- Повреде у кухињи могу бити много озбиљније од онога што многи помисле. Био сам веома строг по питању употребе заштитне рукавице и брзоплетости. Такмичари су то схватили на једини могући и прави начин, да је без обзира на резултат, то за њихово добро.

С. Милановић

Занимљива страна кувања

За потребе друге сезоне кулинарског шоуа „Моја мама кува боље од твоје“ утрошено је више од 260 килограма разних намирница. По једној емисији (два кувања) потрошено је: 400-500 г меса (различитих врста), 400-600 г поврћа (свих врста), 200-400 г воћа, 1-2 л млечних производа (млеко, неутрална павлака...), 100-250 г путера, сирева... Што би значило да је за целокупно снимање потрошено: 41 кг меса, 50 кг поврћа, 24 кг воћа, 130 л млечних течних производа и 17 кг тврдих производа.

О судији

Саша Мишић је врхунски професионалац кулинарског заната са богатим искуством. Научио је да кува од своје бабе Илинке Мишић, са петнаест година је постао шегрт, а своје кулинарско умеће усавршавао је у престижним школама Француске и Немачке. Себи стално задаје нове професионалне циљеве и сматра да никада није довољно нових едукација ни изазова. Цени храброст и истину, воли борбу и верује да свако мора да се бори кроз живот али и у кухињи. Знакови борбе у кухињи, као резултат, приказани су на тањиру. Поштује породицу и сматра да породица што чешће треба да се окупља за трпезом коју су сви заједно припремили. Саша Мишић се труди да буде правичан без обзира на то што су такмичари кувари аматери.

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести