Одбранио магистарски рад у осамдесетој

Осамдесетогодишњи Душан Пејин успешно је одбранио јуче магистарски рад на Пољопривредном факултету у Новом Саду. Пејин каже да се за одбрану рада наоштрио као Ђоковић

и да је написао изванредан рад, који ће да служи будућим генерацијама као школски пример.

- Док сам радио, нисам имао пуно времена, те сам након одласка у пензију одлучио да прво одбраним мастер рад пре четири године, а сада и магистарску тезу - каже Пејин који је дипломирао на Пољопривредном факултету у Новом Саду 1963.

Магистарски рад под називом „Исхрана крава музара повећаним нивоима сувим репиним резанцима шећерне репе“ Пејин је бранио у комисији професора др Драгана Гламочића, др Мирослава Плавшића и др Горана Грубића, који су истакли да је Пејинова одбрана пример како треба да изгледа научни рад.

- Радио сам оглед на 64 краве домаће шарене и црвене холштајн расе и доказао да репини резанци могу у потпуности да замене кукуруз у исхрани крава - каже Пејин и додаје да је чак у исхрани шећерном репом повећан проценат масти у крављем млеку. Рад је, осим тога, доказао да је употребом повећаних нивоа репиних резанаца остварена значајна уштеда у производњи млека у датој тржишној ситуацији.

Душан Пејин рођен је 29. октобра 1937. у Крушевљу код Сомбора. Прва четири разреда основне школе завршио је у Сивцу и Чонопљи, да би након тога осам разреда гимназије завршио у Сомбору 1957, након чега је уписао Пољопривредни факултет у Новом Саду. Три године пре одбране мастер рада, 2009, уписује дипломске академске студије други степен Фитомедицина- ентомологија. Мастер рад на тему „Штетни инсекти и глодари на крмним културама Бачке“ одбранио је са десетком 2012.

- Почео сам да радим након завршетка факултета, зато ни нисам имао времена да се даље школујем. Радио сам прве три године у Земљорадничкој произвођачкој задрузи у Чонопљи, да бих након тога прешао у Пољопривредно добро „Будућност“ у Чонопљи, а затим се 1975. запошљавам у ООУР „Кооперација Чонопља“, да би након три године прешао у „Сточарство и удружени земљорадници“ Чонопља. Био сам запослен и у „Новограпу“, Институту за истраживање и развој и у ПК Сомбор „Млинарство“, а затим у ТП „Агросавез“ Сомбор - каже Пејин и додаје да ни у пензији не мирује, већ је осим студија, још 1993. када се пензионисао основао фирму „Агробиро“ са седиштем у Чонопљи, чија је делатност пројектовање и обављање санитарне заштите. Пејин каже да тренутно не планира да упише докторске студије, јер за то нема новца.

Маша Стакић

Четири награђена патента

На изложби проналазака на Шестом Међународном сајму предузетништва „Бизнис база 2007“ у Београду Савез проналазача Србије наградио је Душана Пејина наградом „Михајло Пупин“ и сребрном медаљом за патент под именом „Еколошка кутија за уништавање пацова“. Такође, Пејин је освојио и прво место за три патента на Међународном сајму пчеларства у Сомбору 2005.

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести