Одржана свечаност поводом 60 година школе националне одбране

Поводом обележавања 60 година Школе националне одбране у Дому Гарде на Топчидеру одржана је свечана академија, саопштило је данас Управа за односе са јавношћу

Министарства одбране Републике Србије.

Академији су присуствовали министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, представници законодавне, извршне и судске власти, представници Министарства одбране и Војске Србије, страни војни представници, као и многобројни гости из академских и установа културе.

Гашић је, честитајући на значајном јубилеју, истакао да је Школа националне одбране, осим пружања потребних знања за професионално и одговорно извршавање задатака из све три мисије наше војске, проширила свој делокруг и омогућила усавршавање представницима Владе Републике Србије, као и експертима за поједине области из других структура.

"Квалитетни наставни програми и усавршавање у Школи националне одбране, уз коришћење светских искустава у области војног школства, техничком модернизацијом и развојем образовних метода, средство су за стицање знања ради проналажења адекватног одговора на изазове, са којима се као држава суочавамо", истакао је Гашић и додао да школа националне одбране постоји због потреба Србије и њеног система безбедности и одбране.

Начелник Школе националне одбране пуковник професор др Мирослав Талијан рекао је да су обележавањем овог јубилеја представници те школе хтели да укажу да оно што је српска војска била и остала, респективна снага не само у нашем региону и увек на првом месту по угледу у народу, није само продукт генетског војничког кода њених припадника, већ и чињенице да је формирањем наше војске успостављена обука и школовање њених војника и старешина, наведнео је у саопштењу.

Откако је формирана под називом Ратна школа Више војне академије ЈНА, и отпочела школовања прве генерације официра 5. новембра 1955. године, Школа националне одбране је профилисана као највиша војно-образовна и научна институција у систему војног школства.

Са различитим нивоима каријерног усавршавања, као што су Командно-штабно и Генералштабно усавршавање, уз Високе студије безбедности и одбране, она данас представља препознатљиву војнообразовну и научну институцију у којој војни и други руководиоци из земље и иностранства стичу свеобухватна знања неопходна за развој лидерских способности, стратегијско размишљање и успешно командовање и руковођење у широком спектру националних и међународних безбедносних изазова, наведено је у саопштењу Управе за односе са јавношћу Министарства одбране Републике Србије.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести