Помоћу ДНК открили жртву после 64 године

Када се открију тела настрадалих која нису очувана и не могу да се препознају, на којима нема одеће, нити неких специфичних знакова, на сцену ступају форензичари који раде ДНК анализе

хуманих идентификација.

- То су тела која су спаљена, утопљена, која су дуго стајала у води или су пронађена у пољу. Обично је реч о људима који су одлутали и тела им се пронађу после више месеци. Некада се само пронађу кости, а оне су и најзахтевније, јер се не понашају према одређеним законитостима. Старост и стање су им обично у корелацији с успешношћу добијених профила. Тако добро очувана кост даје лош ДНК профил, а лоше очувана кост има богат ДНК - објашњава др Драгана Згоњанин Босић из Лабораторије за анализу ДНК Центра за судску медицину, токсикологију и молекуларну генетику Клиничког центра Војводине.

Одабрани тип узорка анализираних скелетних остатака, јесте бутна кост (фемур), поред зуба, јер омогућава висок степен добијања профила у односу на друге врсте коштаних узорака. У свим случајевима добијени ДНК профили поређени су са генотипима сродника, односно референтним узорцима за упоређивање који потичу од родбинских кандидата.

Некада се форензичари сусрећу с екстремно деградираним телима, а често имају узорке спаљених тела. Како наводи наша саговорница, то се дешава када је посреди криминално дело и циљ је да се тело уништи, као и докази.

- Имали смо случај спаљеног тела, пронађеног у пољу, у гепеку аутомобила. ДНК профил особе добили смо на основу ДНК профила сина, као што се и иначе ради у оваквим ситуацијама када се пореде референтни узорци који потичу од родбине. Овде се профил поклапао са ДНК профилом сина, а ДНК жртве је узет из костију узорака. Добили смо пун ДНК профил и тиме идентификовали жртву - објашњава Згоњанин-Босић.

Ретко се раде ове нализе на основу узорака из крви, већ доминирају узорци костију. Поступак приликом анализе предвиђа прво изолацију, потом следи пи-си-ар, па капиларна електрофереза. Згоњанин-Босић каже како се ретко ради утврђивање очинства из костију, таквих случајева има један или два годишње.

- Узорци могу да буду и јако стари. Имали смо случајеве с узорцима из Другог светског рата, али из ратова током 90-их година. Најстарији узорак био је стар 64 године. Скелет је пронађен подно планине Златар и била је у питању жртва из Другог светског рата. Најчешће су у питању узорци стари до пет година, а има и оних који су стари између пет и 10 година - наводи наша саговорница.

Једном приликом су у Лабораторији имали случај где је тело било четири године у води. Анализом је добијен пун ДНК профил особе, али није утврђен идентитет. Наиме, у таквим случајевима тело се идентификује на основу ДНК профила чланова породице која тражи неког несталог сродника. Иако је за ову особу урађен ДНК профил, он се није поклопио с породицама које су пријавиле нестанак сина, брата или оца.

- Имали смо случај групе од 15 људи који су страдали 16. октобра 2009, када су покушали да преко Тисе илегално уђу у Мађарску. Пола групе су била деца. И мађарска и наша полиција нашле су тела. Преживео је један човек и његово двоје деце. Тела су проналажена од октобра 2009. до јула 2010. године. Идентификовано је осам пронађених особа. Тела из воде дају добар ДНК профил и утврђено је сродство и међусобна повезаност. У питању је била група косовских Албанаца, па се укључила албанска заједница која је давала податке о томе ко су чланови породица. ДНК анализа је утврдила ко су деца и родитељи - наводи Згоњанин-Босић.

Чести су случајеви тела нађених у пољу после више месеци, а дешава се и да се пронађе само, на пример, лобања. Тела која се нађу након више месеци у одмаклом су стадијуму труљења. То није само случај код тела која се нађу у пољу, него и у ситуацијама када људи дуго не обилазе сроднике.

Љ. Петровић

 

За шест година 76 идентификација

У Лабораторији за ДНК урађено је 76 хуманих идентификација за шест година. Тако је 2009. године било чак 18 идентификација, годину дана касније 12, а 2011. године године девет. У 2012. и 2013. години години урадили су по 12 идентификација, а 2014. године 13.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести