Потребна улагања у центре за породични смештај

Унапређивање постојећих и развој нових облика породичног смештаја; стварање предуслова за рад с усвојитељским породицама; промоција и развијање позитивне слике

 у јавности о услузи продичног смештаја и јачање људских и материјалних капацитета, стратешки су циљеви Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад (ЦПСУ НС).

Стратешки план ове институције социјалне заштите, која постоји готово две, а оперативна је годину дана, начињен је за период од две године и представљен је  у Дечијем селу у Сремској Каменици. Дечје село посетили су и покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић и члан Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Града Новог Сада Тихомир Николић.

По речима директорке ЦПСУ НС Иване Копривице, у протеклом кратком времену од оснивања Центра, уз скромне ресурсе и мали број запослених пуно тога је урађено. Иначе, од планираних осам оваквих центара, тренутно ради шест и остало је да се отворе још два, један у Суботици и један у Белој Цркви.

- На територији коју обухвата ЦПСУ Нови Сад у децембру прошле године било је 709 хранитељских породица у којима је било смештено 1.039 деце и младих, што је скоро половина од укупног броја деце и младих и хранитељских породица у Војводини - рекла је Копривица, напоменувши да цео сложени посао, који подразумева и интензиван теренски рад, обавља тренутно 14 запослених, од којих су њих деветоро стручни радници. Према важећим стандардима, за територију Војводине је потребно да ове послове обавља 48 запослених. Како је директорка Копривица истакла, Центар има подршку и Града и Покрајине, тако да сада располаже с три возила за теренски рад, на који се прошле године ишло јавним превозом. Такође, за центар је од велике важности и сарадња с Уницефом.

О реформи заштите деце без родитељског старања, развоју хранитељства у Србији, говорила је директорка Центра за породични смештеј и усвојење Београд Добрила Грујић. Као је истакла, хранитељство је посебно било развијено у Војводини, али је деведесетих у томе дошло до застоја. Овај вид заштите деце у Србији је обновљен 2004, када се почело с успостављањем сатандарда за хранитељске породице. Реформа је реализована уз Подршку Уницефа и Европеске уније, те је од тада до данас 3,5 пута повећан број деце у хранитељским продицама. Донети су правилници о хранитељству и финансирању хранитељских породица, али је остало да се они усагласе са Законом о сицијалној заштити.

- Мали број деце смешетене у хранитељске породице чини кривична дела, у 45 одсто случајева за њих нема кажњавања, а чак 95 одсто деце каже да су у хранитељском породицама нашла мир и сигурност – каже Грујић.
Наводећи да би наредна година требало да буде година социјалне заштите, покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић обећао је подршку центрима за породични смештај, посебно овом у Новом Саду.

- Мањак запослених ћемо решити систематизацијом радних места, а порадиће се и на посебном простору за рад Центра – реко је Вулетић – Циљ Покрајинског секратаријата је да се попуне сви капацитети за овај вид социјалне заштите, да се направе план и програм финансирања, да се испуне све законске форме када је реч о социјалној заштити, како би корисници на терену заиста и осетили да неко размишља и брине о њима.

В. Црњански
 

Град Нови Сад издвојио 2,58 милиона динара

Према најавама и град Нови Сад неће остати по страни и већ је дао свој допринос раду Центра.
- Град већ издваја велика средства за оне којима је потребна помоћ. За рад овог Центра је већ издвојио 2,56 милиона динара и намерава да и убудуће подржава његову делатност, како би се деци без родитељског старања омогућило да нормално живе и касније се осамостаљују – рекао је члан Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Града Новог Сада Тихомир Николић.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести