Правилником око 3.000 ненаставног особља без посла

Доношењем Правилника о цени услуга у основним и средњим школама уводи се рационализација ненаставног особља у образовању и, уколико правилници не буду повучени, око 3.000 запослених остаће без посла,

упозорили су данас представници Синдиката образовања Србије.

''Иза тога (правилника) стоји смањење броја ненаставног особља. Процењујемо да би, ако би се ти правилници применили, око 3.000 запослених у школама који нису у настави остало без посла'', рекао је председник Синдиката образовања Србије Бранислав Павловић, наводећи да је министар најавио измену тих правилника.

Према његовим речима, ''на један перфидан начин министарство је у лику министра донело правилнике о ценусу - цени услуга у основним и средњим школама''.

Како је речено на конференцији за новинаре, највећи ударац тим правилницима биће нанет малим школама.

Представници Синдиката образовања Србије навели су и да нису задовољни ситуацијом, најављујући да ће, уколико се ништа не промени, са другим синдикатима размотрити организовање штрајка на почетку нове школске године.

''Све ми изгледа да ћемо, сва четири синдиката, морати поново у августу да се састанемо и видимо да ли ће школска година почети неким штрајком или ће дотле нешто да се уради. Овако више не иде'', поручио је Павловић.

Он је навео да су у понедељак, после дужег времена, имали ''неке'' разговоре у Министарству просвете које је ''чекало задњи тренутак пошто су до 1. јуна требали да почну преговори''.

Павловић је подсетио да је потписаним Споразумом којим су синдикати изашли из штрајка утврђено да до краја године треба да се запосленима у образовању исплати помоћ или нека награда и да почну преговори око плата, те да синдикати учествују у процесу рационализације и свим другим активностима које се тичу запослених.

''Што се тиче плата министар (Срђан Вербић) није могао ништа да нам каже. Он очекује, ако то премијер и ММФ одобре, да негде почетком септембра буде исплаћена нека помоћ запосленима у образовању'', објаснио је Павловић.

Према његовим речимна, министар је синдикате упутио на премијера Александра Вучића, тако да су јуче сва четири репрезентативна синдиката поднела захтев да их премијер прими.

На конференцији је истакнуто да тај синдикат тражи да се селективно, према губитку који је настао смањењем плата од 10 одсто, запосленима у образовању исплати помоћ до 15. јула и да се убрза поступак закључивања Посебног колективног уговора за високо образовање, студентски стандард и предшколство.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести