Сигурност за пацијенте и лекаре

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици, опремљен је новом, најсавременијом машином пете генерације за вантелесни крвоток. Овај апарат је већ у

употреби, заменио је претходни, стар три деценије, а финасиран је новцем додељеним на јавном конкурсу Управе за капитална улагања АП Војводине. Вредност овог апарата за екстракорпорални крвоток је 19.992.500 динара.

- Ова машина током операције замењује срце и плућа. Захваљујући њој могуће је урадити најкомплексније операције на срцу, као и на великим крвним судовима, јер обезбеђује селективну перфузију свих органа у телу – објаснио је директор Института за кардиоваскуларне болести др Александар Реџек, захваливши се Покарајинској влади што је препознала потребе Института и његових пацијената.

- Морамо се подсетити на то да кардиоваскуларне болести представаљају водећи узрок умирања, како у свету, тако и у Војводини. То је изузетно велики здравствени проблем чије се решавање мора стално унапређивати – истако је др Реџек. Према његовим речима, овим обнављањем опреме, и листа чекања на интервенцију ће се сигурно смањити.

- Сваки застој који настане због нефункционалности неког уређаја у операционој сали, логично доводи до продужења листе чекања. Такође, треба знати да када радите са старом машином, ако се током операције када је заустављен рад срца догоди неки проблем, то може угрозити живот болесника, а екипу, која ради операцију ставити под велики стрес да обезбеди поново услове за рада и сигурност пацијента.

- Институту за кардиоваскуларне болести обезебедили смо услове да буду најбљи у ономе што раде, а то је да у хируршким салама спасава људске животе – рекао је директор Управе за капитална улагања Војводине Небојша Маленковић, додајући да је на жалост у овој години тешко говрити о новим издвајањима за здравство.

- Имамо листе чекања за операције ИКВБВ, али већ постоје договори да се у наредном приоду обезбеде неопходне ангио сале. Једна је већ набављена за „Каменицу 2“. Чека нас наредне године, да покушама да бар две ангио сале стигну на адресу овог Института – рекао је Маленковић.

В. Црњански

 

Дуге листе за катетеризацију

- На кардиохирушке интеревенције чека се два до три месеца. Поред тога, имамо велике листе за катетеризације, значи за дијагностику, тако да је наша листа за операције практично пренета на листу пацијената за катетереизације. Операција се не може урадити пре него што се уради катетеризација срца. Значи, реална листа чекања била би далеко већа - сигурно дуже од годину дана – каже др Реџек.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести