Ширење вируса Х5Н8 ипак под контролом

Начелник Јужнобачког округа Милан Новаковић потврдио је је да су инспекцијске службе утврдиле у петак да је живина у два газдинства у Ковиљу заражена птичијим грипом.

Новаковић је навео да је због тога предузета опсежна акција у Ковиљу и да су блокиране три улице уз воду у селу. По његовим речима, живина која је заражена птичијим грипом биће уништена, а да ће штету – „која неће бити велика, јер се не ради се о великом броју живине пошто није реч о фармама већ о мањим групама јата у газдинствима – власницима надокнадити држава.

Након регистровања првих случајева појаве птичијег грипа на подручју Ковиљско-Петроварадинског рита крајем новембра, у међувремену је евидентирано још неколико локација на којима је примећено више угинулих лабудова, рецимо код Бачког Градишта и у близини Новог Сада, али за сада нема званичних информација о томе да ли су они ношени на анализу. Такође је и на подручју Специјалног резервата природе „Слано копово”, једног од наших највећих окупљалишта дивљих патака и гусака, пронађен одређен број мртвих птица, с тим да у овом случају није пронађен вирус Х5Н8.

– Чувари су даноноћно на терену, контролишу ситуацију и до сада није било случајева птичјег грипа. Према Башаиду јесу пронађени угинули примерци, али однети су на анализу и утврђено је да птице нису биле заражене вирусом Х5Н8 – изјавио је за „Дневник” Стево Чорокало из Јавне установе „Резервати природе Зрењанин”.

Покрајински завод за заштиту природе је због појаве птичјег грипа увео систем појачаног мониторинга на воденим стаништима где се окупља велики број дивљих птица и прати шта се дешава у овом периоду њихове сеобе. Истовремено, како нам је потврдио орнитолог у Заводу Марко Туцаков, не одустаје се ни од прошлонедељне препоруке да се привремено обустави лов на дивље птице.

Иако на тај апел Министарство пољопривреде и заштите животне средине још није формално одговорило, чињеница је да су поједини инспектори за ловство последњих дана ипак уважавали препоруку стручњака. Истина, сами ловци сматрају да та мера, поготово с обзиром на то да детектовани сој вируса није опасан по људе, те да нема промета дивљачи, неће зауиставити ширење болести, али је на одређеним подручјима одлуком инспектора лов ипак ограничен или потпуно забрањен.

Иначе, према подацима које је саопштила ФАО – Организација за храну и пољопривреду УН, појава Х5Н8 регистрована је, осим у Србији, и у добром делу Европе, од Румуније, Мађарске и Хрватске, до Аустрије, Холандије, Данске и Русије. Мапе потврђених случајева појаве птичјег грипа показују да је највише угинулих птица и потоњих интервенција у живинарским фармама ових дана било у Немачкој, Пољској, Чешкој и Словачкој, што није неочекивано управо због интензивне сеобе дивљих птица у овом периоду.

М. С.

 

Живину држати у изолацији

Поновивши апел домаћинствима у подручјима која су се нашла на удару Х5Н8 да живину држе у затвореном простору, односно да је не пуштају напоље како не би долазила у контакт ни са комшијском живином, ни са псима луталицама, који такође разносе вирус птичјег грипа јер су долазили у контакт са зараженим лабудовима, начелник Јужнобачког округа је још једном истакао да „апсолутно не постоји опасност за здравље људи од ове заразе”. Он је истовремено навео и да су ветеринарске екипе добро организоване, као и да Научни ветеринарски институт перманентно узоркује и прати све сумњиве случајеве. „Надам се да ширења заразе неће бити”, изјавио је Новаковић агенцији  Танјуг .
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести