Смањује се број миграната који улазе у нашу земљу

Број миграната у Србији не повећава се већ десетак дана, има их око три хиљаде, а капацитети у привременим прихватним центрима нису ни близу попуњени,

изјавио је Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице.- Чињеница је да мање људи излази из Србије, да су границе постале затворене, али због мера које је увела Србија, тачније заједничким патролама војске и полиције доста је “затегнутије” на српској граници, тако да значајно мањи број миграната и улази у Србију - рекао је Мишковић.

У сталним центрима којима управља Комесаријат за избеглице и миграције је нешто више од 300 људи, рекао је он подсетивши да су стални капацитети тих центара око 2.000 места. Додао је да у 14 привремених прихватних центара има нешто више од 1.500 људи, истакавши да Србија има усвојену уредбу о смештају лица која су добила неки вид међународне заштите, те да се тренутно ради уредба о интеграцији чиме ће се стећи и правни основ да се мигранти интегришу.

Амбасадор САД у Србији Кајл Скат изјавио је, пошто је обишао привремени прихватни центар у Суботици, да је Србија узор за регион због односа према мигрантима, јер није градила ограде, већ прихватилишта, али му је тешко пало суочавање са ситуацијом у којој се они налазе. Скот је заједно са министром Александаром Вулином и амбасадором Аустрије Јоханесом Ајгнером, као и координаторком УН у Србији Иреном Војачковом Солорано обишао прихватни центар са српске стране, а пре тога је био и у центру са мађарске стране границе.

Он је рекао да му „срце пуца” кад види у каквим условима живе мигранти.”Они траже да иду даље, а не могу то да ураде”, приметио је амерички дипломата. Према његовим речима, Србија и Мађарска требало би да договоре одређено место на коме мигранти могу да траже азил.
Али, како је рекао, то је ствар договора Мађарске и Србије. Скот је истакао да је Србија узор за регион због односа према мигрантима, јер није градила ограде, већ прихватилишта.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је рекао да Србија свој став према мигрантима не мења и да се увек односила и да ће се према њима односити онако како треба, као према људским бићима. „Али, Србија не може сама да реши тај проблем и не може да одговара за поступке туђих влада”, нагласио је Вулин.”Ми своје смештајне капацитете отварамо за мигранте, а ова ситуација може да се реши за пола сата, само је потребно да Мађарска каже да захтеве неће примати код жице, или у привременим прихватним центрима, већ на једном месту, а то може бити и Прешево, тако да ће мигранти бити смештени и имати најбоље услове у прихватилишту, а не у привременим и илегалним прихватилиштима”, рекао је Вулин.

Он је додао да би таква одлука Мађарске користила свима, и мигрантима, који се не би патили, и Мађарској, која не би морала да ангажује толике војне снаге на граници, као и Србији, која би неупоредиво лакше организовала пријем.Вулин је рекао да су у току разговори са Мађарима и да очекује да ће бити постигнут договор о једном месту за подношење захтева за азил.Ајгнер је рекао да је Аустрија прихватила око 100.000 избеглица и подсетио да је ЕУ направила споразум са Турском да се смањи нелегални долазак избеглица из те земље.

- Србија показује да може да се носи с мигрантском кризом - поручио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић приликом посете припадника полиције и Војске Србије који су ангажовани на заштити државне границе према Македонији. Стефановић је рекао да се смањује број миграната који покушавају да илегално уђу у нашу земљу, истакавши да је за пет дана на границама са Бугарском и Македонијом више од 1.000 људи спречено да илегално уђе у Србију.

Број миграната који штрајкују глађу код Хоргоша сваким даном се смањује. Тренутно око 70 миграта из Авганистана, Пакистана и Ирака штрајкује глађу и налази се у лошем здравстеном стању.

С. Иршевић
 

Шесторо у болници

Шесторо миграната који од недеље штрајкују глађу на мађарско-српској граници због, како кажу, строге контроле мађарске границе, примљено је у Градску болницу у Суботици. Један од њих се, након указане лекарске помоћи, вратио на границу како би наставио протест, а за Радио Слободну Европу је рекао да је због врућине имао проблема са срцем, али да је сада добро.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести