Судбина јеврејске девојчице, лекција за данас и сутра

Путујућа изложба „Ана Франк – историја за садашњост“ зауставила се у престоници Србије, а из београдског Дома омладине планирано је

да обиђе петнаестак локација, међу којима су Нови Сад, Крагујевац, Ниш, Ковачица, Шабац, Суботица, Сремска Митровица и Сомбор.

Поставка је до сада је обишла више од 300 места у целом свету, а у Србију стиже у склопу регионалног пројекта „Хисторија, историја, повијест – лекције за садашњост“ који Отворена комуникација спроводи у сарадњи са Кућом Ане Франк и партнерским организацијама из Хрватске, Босне и Херцеговине и Македоније. Пројекат је финансиран бриселским средствима, па ју је у Београду отворио шеф мисије ЕУ амбасадор Мајкл Девенпорт.

На 32 паноа, изложба доноси причу о судбини Ане Франк, јеврејске девојчице која је живот изгубила у логору у Другом светском рату. Да је преживела Хитлерову политику, Ана би данас имала 85 година.

Изложба је опремљена ретким фотографијама забележеним током Аниног живота и исечцима из њеног дневника који је писала током две године скривања у тајном скровишту у Амстердаму. Онај ко је посетио Кућу Ане Франк и прошао поред вечне ватре страдалим Јеврејима на једном од бројних канала Амстердама, схватиће сав ужас нацистичког геноцида, као и усташког када се затекне пред документарним призорима Јасеновца.

Потресни дневник мале немачке Јеврејке која се од нациста крила у Амстердаму продат је у 31 милион примерака. Када је пре више од 70 година Ото Франк дрхтавим рукама одмотао дневник своје кћерке, у њему је открио девојчицу какву није познавао - духовиту, саркастичну и проницљиву тинејyерку која је с немилосрдном искреношћу бележила свакодневну борбу и комичне тренутке живота у скровишту у којем се крила од нациста, укључујући болне појединости о односу њених родитеља и њеном сопственом проласку кроз пубертет. Прошле године, када се обележавала 70. годишњица њене смрти у концентрационом логору Берген-Белзен, Елијас и Фондација „Ана Франк” почела је припрема низа пројеката, као што су оснивање Центра породице Франк у Франкфурту и поставка новог комада „Ана“, насталог према њеном дневнику, на специјално изграђеној позоришној сцени у Амстердаму. Оно што данас мислимо да знамо о Ани Франк често је површно, а понекад и далеко од истине - и то је оно што нови пројекти покушавају да исправе, а један од њих је и ова путујућа иложба вишезначног карактера.

Наиме, оригиналној поставци придружено је седам локалних паноа, креираних у оквиру пројекта „Хисторија, историја, повијест – лекције за садашњост“, а приказују историјска дешавања за протеклих 70 година у Србији и региону, обележених бројним конфликтима и поделама. Њих је, у сарадњи са Отвореном комуникацијом, приредио пројектни тим из Србије – Јелена Дуреиновић, Бојана Голубовић и Иван Карадаревић. Млади посетиоци ће кроз овај део изложбе моћи да се упознају са личностима и догађајима о којима не могу сазнати из школских уyбеника.

Целокупна поставка заснива се на вршњачкој едукацији, па уместо кустоса, кроз њу воде обучени ученици-водичи. Обуку за водиче у Београду прошло је 15 ученика из Железничке техничке школе, Осме, Тринаесте и Петнаесте београдске гимназије и Правно-биротехничке школе “Димитрије Давидовић”. Они ће кроз изложбу спроводити заинтересоване групе ђака основних и средњих школа из свих београдских општина. У реализацији посета млади водичи имаће подршку Отворене комуникације, Дома омладине Београда и својих професора-координатора. Поставка је креирана по узору на приступ изучавању историје који негује Кућа Ане Франк. Тај приступ указује да се национализам, ксенофобија, дискриминација појављују у различитим друштвима и након Другог светског рата.

Циљ изложбе је да подстакне ђаке на критичко размишљање о историјским догађајима и њиховој важности за изазове данашњице, а на овим просторима осванула је баш у време када се обележава 75 година од оснивања у НДХ најстравичније нацистичке радионице смрти концентрационог логора Јасеновац и разних питања која су комеморацијама отворена у Хрватској и региону.

В. Ђуричић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести