Три четвртине пријава насиља окончано усменим упозорењем

Заштитник грађана саопштио је да је спровео поступак контроле поступања надлежних у случајевима 14 жена убијених од почетка године и да је утврдио да је у 12 случајева

 било пропуста. Омбудсман је додао да је котролом утврђено да је пропуста било и у случају убистава у Житишту, иако је, како је навео на прес конференцији, ресорни министар за рад рекао да није било пропуста у раду центра за социјални рад.

- То не значи да је било ко осим убице крив за нечију смрт, али да тих пропуста није било, вероватноћа да се деси смртни исход била би мања - рекао је Саша Јанковић и додао да забрињава покушај да се то заташка.
Он је додао да доследно спровођење прописа и процедура може битно да допринесе смањењу и сузбијању насиља и спречи понављање насиља над женама.

Јанковић је рекао да је МУП-у, министарствима рада и здравља проследио 45 препорука и да упућују на то да треба инсистирати на примени закона.
„Није да су наши закони лоши, основни проблем је неспровођење прописа и неодговорност. често се пропусти заташкавају”, рекао је омбудсман.
Он је подсетио да је спровео истраживање од јуна 2013. до јуна 2014. и да је у том периоду било 5.352 кривичне пријаве које је полиција поднела за насиље у породици и да се 4.399 односило за насиље над женама.
- У 71 одсто случајева ове пријаве су окончане усменим упозорењем за насилнике, а само 25 одсто кривичних пријава стигле су до фазе оптужења - рекао је Јанковић.

Представница Аутономног женског центра Тања Игњатовић каже да су свесни да не могу да се спрече сва убиства, али да страхује да ће се убиства жена и даље понављати јер не анализирамо где је било пропуста.
Она каже да ће невладина организација коју она води покренути потписивање петиције да се 18. мај прогласи даном сећања на убијене жене у породичном насдиљу.

Конференцију је обележило негодовање представника појединих удружења који су упитали зашто се само говори о насиљу над женама, а не и о насиљу над мушкарцима.Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је да ће то министарство размотрити све примедбе омбудсмана Саше Јанковића.

- Ми смо увек за то да унапредимо наш рад и јавности ћемо се обратити с интегралним записницима, онако како је то представљено мени и надлежним органима. А Јанковић ће, ако случајно није имао прилике да их види, моћи да их види кад и јавност, што се мене тиче, одмах - рекао је Вулин.
Вулин је поновио да се нико није јавио Центру за социјални рад у Житишту с пријавом за насиље, додајући да је било разговора на ту тему током бракоразводне парнице, и то без “експлицитног навођења насиља”.

Е. Д.

Министарство здравља шаље инспекцију у здравствене установе

Министарство здравља упутиће инспекцију у све здравствене установе које је омбудсман споменуо у свом извештају о поступању надлежних у случајевима насиља над женама, како би се утврдила евентуална појединачна одговорност. Омбудсман је, између осталог, препоручио инспекцијски надзор над радом Здравственог центра Чачак, Опште болнице у Сенти, Дома здравља Чока, Дома здравља Мало Црниће и Опште болнице у Пожаревцу.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести