У Србији се у здравству ради с великим ентузијазмом

Србија је по први пут домаћин у Међународној размени запослених у здравству, коју већ 35 година организује Европско удружење болница „Хопе“.

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине  је домаћин медицинској сестри из Холандије Силвији Дувит, које током четворонедељног боравка обилази и друге здравствене установе. Презентацију о томе како је видела наше здравство, имаће у јуну на завршној конференцији у Риму.

Програм боравка Силвије Дувит организовала је Комора здравствених установа Србије са Европским удружењем болница „Хопе“, а Србија је, поред Швајцарске, једина земља чланица „Хопе“ која је ван Европске уније.- За Комору је то јако важно, јер имамо прилику да размењујемо искуства у друштву најразвијенијих.

До сада су наши стручњаци одлазили у иностранство, али ово је први пут да је Србија и домаћин у програму. Суштина је упознавање са функционисањем здравственог система у целини. Гост има установу-домаћина, али посећује и друге институције од значаја за разумевање функционисања система здравствене заштите - каже председник Управног одбора Коморе здравствених установа Србије професор др Георгиос Константинидис и додаје да се програм завршава великом конференцијом у Риму од 5. до 9. јуна на којој ће сви учесници размене имати презентације и изнети закључке.

Силвија Дувит је шеф одељења медицинских сестра у болници „Спарне Гастхаус“ недалеко од Амстердама. Каже да је њен посао организовање рада сестара.- Нисам знала шта да очекујем од посете Србији, а изненађена сам и сличностима и разликама које сам видела. Свуда здравство може да буде боље, а Србија ће имати бројне изазове у будућности. Највећи изазов представљају листе чекања, којих код нас нема. Бар не у мојој болници - каже Силвија Дувит за „Дневник“.

Позитивно је изненађена пожртвованошћу које је видела код лекара и медицинских сестара и сматра да сви имају одлично знање. Сматра да свуда има проблема, свима недостају специјалисти, а и код њих има случајева насиља и напада на медицинаре.- Људи у Србији имају ентузијазам, тешко раде и псовећени су послу и то је нешто што бисмо требали да научимо до вас.

Организација и начин финансирања су различити и код нас нема приватних болница. Приватних клиника имамо за пластичну хирургију и оно што није „обавезно“ - испричала је Дувит и оценила да у српске болнице немају увек сву опрему, али запослени чине све што могу са опремом и условима које имају.

Директор Института за кардиоваскуларне Војводине у Сремској Каменици професор др Александар Реџек каже да им је част што су установа домаћин, а нада се да ће током година све више гостију из иностранства долазити код њих.- Циљ посете је да се гошћа упозна са организацијом рада Института, терапијским приступом у лечењу кардиоваскуларних болесника и нашим искуством - рекао је Реџек и додао да се гошћа из Холандије упознала са радом на свим одељењима.

Запослени у Институту ће и током наредне недеље размењивати искуства са колегиницом из Холандије, када се завршава њен боравак у Србији.

Љ. Петровић

Како нас други виде

Др Константинидис каже да ће Србија сада по први пут имати презентацију у „Хопе“ и то ће бити прилика да видимо како нас други виде.
- Поготово је интересантно што је гошћа из Холандије, земље која са најбољим здравственим системом у Европи, према ЕХЦИ листи, на којој смо ми при дну - напомиње Константинидис.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести