У Војводини 232.977 ђака

У новој школској години, настава је почела је за 232.977 ђака широм АП Војводине, у 45 локалних самоуправа, у 44 предшколске установе, 383 основне и у 131 средњој школи, сопштио је

на конференцији за новинаре покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине − националне заједнице Михаљ Њилаш и истакао да су све школске установе спремне за почетак школе, јер су у протеклом периоду урадиле неопходне и опсежне припреме.

„Све што је потребно у оквиру својих надлежности, учинили су и министарство, локалне самоуправе, национални савети  када је реч о образовању припадника мањинских националних заједница, као и сам покрајински секретаријат”, рекао је Њилаш.

Према речима секретара на територији Војводине постоје 44 предшколске установе у 38 општина и шест градова (Нови Сад, Сомбор, Панчево, Зрењанин, Суботица и Сремска Митровица). Обавезни припремни предшколски програм ове школске године похађа мање 509 полазника него прошле године, чиме се, нажалост, наставља тренд смањења броја уписане деце за око 3 одсто.

Када је реч о основном образовању, на територији свих 45 јединица локалне самоуправе у АП Војводини, настава се спроводи у 383 јавне основне школе. Од тога, 345 школа јесу редовне обавезне основне школе, посебних основних школа за образовање ученика са сметњама у развоју има тринаест, основних музичких школа – двадесет једна, те две основне балетске школе и две посебне школе за основно образовање и васпитање одраслих. Поред набројаних 345 матичних школа, образовно-васпитни програм реализује се и у 200 издвојених одељења.

У школској 2015/16. години, настава у државним средњим школама одвија се у 121 школи, у 40 јединица локалне самоуправе. Такође, настава се изводи у 25 гимназија, 75 стручних школа, 11 мешовитих школа и 10 уметничких школа, на српском језику и на пет мањинских језика – мађарском, словачком, румунском, русинском и хрватском језику.     

В. Ц.

 

Настава на језицима националних заједница

Основне и средње школе у којима се реализује настава на језицима националних заједница, а које немају довољан број ученика за отварање посебних одељења, у обавези су да се обрате Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине − националне заједнице ради сагласности за отварање одељења за мање од петнаесет ученика.

„У овом тренутку, наш секретаријат добио је захтеве из укупно 64 основне и средње школе (53 основне школе и 11 средњих школа) за формирање оваквих одељења у школској 2015/16. години”, рекао је покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине − националне заједнице – Михаљ Њилаш.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести