У Војводини од следеће године без листа чекања за зрачење

У Институту за онкологију Војводине до 30. новембра биће завршни бункери за апарате за зрачење, након чега ће и апарати бити у функцији и у Војводни од идуће године више неће бити листи чекања за зрачење, најавио је министар здравља др Златибор Лончар, приликом посете Институту.
loncar i gojkovic-RHA
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

- Радови ће бити завршени до 30. новембра и до краја године апарати ће бити у функцији и на њима ће се зрачити пацијенти. То значи да од идуће године неће бити листи чекања за зрачење - казао је др Лончар и напоменуо ће у бункерима бити два линеарна акцелератора, скенер и друга пратећа опрема, те да је укупна вредност радова и апарата 6,5 милиона евра.

Др Лончар је истакао да је један од циљева Министарства здравља унапређивање положаја оболелих од рака и то тако што се пацијенти мотивишу да што раније дођу на преглед, како би се болест открила на време, јер је тада већа шанса за излечење.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)


Пацијенти иду и у Београд и Крагујевац

- Важно је да пацијенти не трпе током извођења ових радова и зрачење се одвија на три апарата које имамо, а пацијенти се на зрачење упућују и у Београд и Крагујевац. До сада је 30 пацијената отишло на зрачење у Београд, а њих петоро у Крагујевац - изјавио је др Радовановић.


Фото: Дневник (Р. Хаџић)

- Осим превентиве, циљ нам је да имамо и најсавременије услове лечења. До сада смо опремили и купили десетак акцелератора, отворили Онкологију 2, центре за икс нож и гама нож. Без до сада купљених 11 акцелератора и још ова два за Институт, питање је како је било пацијентима, а нажалост многи нису дочекали зрачење - рекао је др Лончар и додао да су обезбеђене и савремене терапије за лечење малигних болести, побољшана је дијагностика и купљене су магнетне резонанце, скенери, рендген апарати, што много значи и пацијентима и њиховим породицама.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Према његовим речима, грађевински радови у бункерима нису једностави и у питању је веома сложен процес, али је напоменуо и да је опрема стигла, те да ће по окончању радова моћи да крене обука за рад на апаратима, а потом и зрачење пацијената.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Покрајински секретар за здравство професор др Зоран Гојковић истакао је да ће са ова два апарата за зрачење институти у Сремској Каменици имати укупно шест линеарних акцелератора, од којих пет припадају Институту за онкологију, а један Институту за плућне болести Војводине.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

- Тиме се задовољавају критеријуми да имамо један апарат за зрачење на 300.000 становника и више неће бити листе чекања на зрачење - рекао је др Гојковић и додао како се овим заједничким улагањем покрајинске и републичке владе решава недостатак капацитета, као и уређаја за зрачну терапију.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Директор Института за онкологију Војводине професор др Зоран Радовановић оценио је да је ово улагање највреднија и најважнија инвестиција у Војводини, која ће решити вишедеценијски проблем листа чекања на зрачење.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести