За набавку нове медицинске опреме 8,7 милиона динара

Захваљујући донацији Покрајинског секретаријата за здравство и Управе за капитална улагања Војводине, Институт за плућне болести Војводине у Сремској Каменици добиће вредну опрему

за третман и лечење најтежих болесника. Како наводи в.д. директора Института професор др Илија Андријевић, апарати ће бити у јединицама интензивне и полуинтензивне неге и намењени су пацијентима који имају карцином и друге болести плућа.

- Покрајински секретаријат за здравство на конкурсу је издвојио милион и двеста хиљада динара за набавку оптичког бронхоскопа, намењеног за рад у јединицама интензивне неге. Имамо Центар за бронхологију у којем постоји комплетна дијагностичка опрема, међутим овај апарат ће бити у јединици интензивне неге, како би пацијентима који се тамо лече, а у питању су тешки болесници, могло да се помогне и да им се ослободе дисајни путеви када дође до нагомилавања секрета. Сви доктори у јединици интензивне неге су обучени да користе оптички бронхоскоп – каже професор Андријевић и додаје да је тендер за набавку оптичког бронхоскопа завршен.
 
Управа за капитална улагања на конкурсу је дала седам и по милиона динара и за тај новац ће бити набављено више апарата. Један од њих је ињектомат, који ће бити смештен у Центру за радиотерапију. Како објашњава др Андријевић, апарат служи за дозирано апликовање лекова, код пацијената који имају карцином и добијају зрачну терапију.
 
- Биће набављена и четири апарата за неинвазивну вентилацију, који ће бити на Одељењу полуинтензивне неге болесника са хроничном опструктивном болести плућа (ХОБП). То су пацијенти с тешким обликом респираторне инсуфицијенције, односно плућне слабости, до које најчешће долази код акутног погоршања ХОБП, у току бактеријске или вирусне инфекције и биће од велике користи у предстојећем периоду у којем се очекује епидемија респираторних инфекција и грипа – наводи др Андријевић.
 
Како објашњава, предност употребе апарата за неинвазивну вентилацију је одлагање механичке интубације. Наиме, пацијентима се на лице поставља маска, која чини да се позитивним притиском убацује ваздух, односно кисеоник, у плућа. Без тога пацијенти не би могли да дишу, а метода није инвазивна, нема интубације, пацијенту се омогућава и удах и издах. Поред тога, биће набављена и четири монитора за праћење виталних функција пацијената у јединици полуинтезивне неге.
 
- У току је формирање полуинтензивне неге на Одељењу за хроничне опструктивне болести плућа и за то су намењени монитори и апарати за вентилацију. На том одељењу ће бити пацијенти са погоршаном ХОБП и у терминалној фази болести, а након побољшања стања они се враћају на одељење – открива за „Дневник“ др Андријевић.
 
Хронична опструктивна болест плућа је веома распрострањено обољење и једино код којег се, и у свету и код нас, бележи стални тренд пораста и броја оболелих и броја умрлих. Везана је за пушење и аерозагађење, али и одређене генетске факторе.
 
- Дешава се да људи не знају да су оболели, нарочито пушачи који јутарњи кашаљ сматрају нормалним, пушачким симптомом. Међутим никако не треба да се игнорише кашаљ и отежано дисање, а посебно тај јутарњу кашаљ. Пацијенти тек испитивањем плућне функције открију да имају ову изузетно озбиљну и опасну болест. Предвиђања су да ће у целом свету до 2020. године ХОБП бити на трећем месту као узрок смрти – каже др Андријевић и додаје да обзиром на величину проблема везаних за ХОБП стручњаци Института већ три године, у оквиру континуиране медицинске едукације, едукују колеге из домова здравља, како би што раније препознали болест.
Љ. Петровић
 
Плућна функција пропада због пушења
Пушење драстично погоршава ток хроничне опструктивне болести плућа и утиче на смртност и брже пропадање плућна функције. Опадање плућне функције код пушача знатно је брже и израженије него код непушача. Тако код непушача капацитет плућа годишње опадне за 25, а код пушача за 50 мл. Како објашњава др Андријевић, плућа пушача у 40-ој години, одговарају функцији плућа непушача који има 70 година.
 
EUR/RSD 117.1776
Најновије вести