Брацановић сведочио да не зна ништа о убиству Ћурувије

Некадашњи главни официр за безбедност Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Брацановић тврдио је данас у Специјалном суду у Београду да не зна ништао о убиству Славка Ћурувије 11. априла 1999. године,

 јер је у то време био на Косову заједно са припадницима јединице.

Сведочећи на суђењу оптуженим бившим припадницима Државне Безбедности, Брацановић је поврдио да је командант ЈСО Милорад Улемек током бомбардовања долазио у Београд на састанак са тадашњим шефом ДБ-а, а сада првооптужним за убиство Радомиром Марковићем.

Улемек је сведочио да је приликом једног састанка са Марковићем сазнао да су људи другооптуженог Милана Радоњића убили Ћурувију - Ратко Ромић и Мирослав Курак.

Брацановић је напоменуо да је Улемек долазио у Београд хеликоптером, упркос тадашној забрани летова.

Марковић је на то ставио примедбу тврдећи да је лично издао наредбу да се сви хеликоптери приземље и раставе.

Међутим, Брацановић тврди да детаљи о томе могу да се пронађу у такозваним "временицима", књигама у којима је вођена евиденција о свим комуникацијама и кретањима припадника јединице у то време.

Судење оптуженима за убиство Славка Ћурувије наставља се у петак, када би требало да сведочи тадашњи високи функционер МУП-а Драган Карлеуша, који је 2001. године био на челу радне групе МУП-а за истраживање убиства Славка Ћурувије.

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, припадник тог центра Ратко Ромић и Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстрекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе "Дневног телеграфа".
(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести