Двојици притвор до 30 дана због злоупотреба у вези с Фабриком воде у ЗР

НОВИ САД: У Посебном одељењу за борбу против корупције Вишег суда у Новом Саду јуче су саслушани И. Д. (67), бивши помоћник градоначелника Зрењанина задужен за инвестиције и бивше одговорно лице ЈКП „Водовод и канализација” Зрењанин, Г. Т. (48), заменик одговорног лица и бивше одговорно лице у зрењанинском ЈКП „Водовод и канализација”, као и  Н. О. (69), одговорно лице београдског предузећа „Synertech” и бивше одговорно лице новосадске фирме „Gruppo Zilio” и њеног београдског огранка „Gruppo Zilio SpA”.
visi sud u novom sadu
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Након саслушања, које је јуче трајало скоро цео дан, И. Д. и Н. О. је одређен привор до 30 дана, док је Г. Т. пуштен да се у даљем поступку брани са слободе, уз меру забране комуницирања, саопштила је синоћ за “Дневник” заменик вишег јавног тужиоца  за борбу против корупције Мирјана Пековић.

Према истом избоу,  на саслушању су И. Д. и Г. Т. су изнели своју одбрану, док је Н. О. бранио ћутањем.

Као смо писали, припадници Министарства унутрашњих послова – Одељења за борбу против корупције, у сарадњи с Посебним одељењем Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду за сузбијање корупције, ухапсили су прекјуче три особе које се терете за кривична дела злоупотребе у вези с јавном набавком, злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица.

Сумња се да су се Н. О, као одговорно лице предузећа „Synertech”, и И. Д., у својству помоћника градоначелника, почетком 2014. године, пре расписивања јавне набавке, договорили с представницима привредног друштва „Gruppo Zilio SpA” из Италије о елементима конкурса јавне набавке за пречишћавање питке воде за град Зрењанин, чиме су извршили кривично дело злоупотребе у вези с јавном набавком.

Како се сумња, након конкурса, Г. Т. је, у својству одговорног лица зрењанинског ЈКП „Водовод и канализација”, потписао уговор о јавној набавци услуге пречишћавања питке воде за град Зрењанин с групом понуђача коју чине привредна друштва „Gruppo Zilio SpA” – огранак у Београду, „Gruppo Zilio” из Новог Сада и „Synertech” из Београда. Тај уговор је у супротности с тада важећим Законом о комуналним делатностима, који прописује да се пречишћавање воде не сме препустити приватној фирми. Сумња се да је на тај начин Г. Т. извршио кривично дело злоупотребе службеног положаја.

Будући да је фирма „Gruppo Zilio SpA” изашла из посла и препустила га фирми „Synertech”, није имала право да повуче банкарске гаранције, међутим, И. Д. се терети да је 30. јуна 2016. године закључио анекс уговора о јавној набавци, чиме је извршио поврат банкарске гаранције за добро извршење посла извршиоцу „Gruppo Zilio” издату на износ од 546.336 евра, иако су услови за реализацију банкарске гаранције били испуњени, чиме је извршио кривично дело злоупотребе службеног положаја.

Н. О. се сумњичи и да је 17. маја 2019. године примио 67.500.000 динара на рачун свог привредног друштва из буyета Републике Србије, на име субвенција ради набавке и замене опреме у постројењу за пречишћавање пијаће воде у Зрењанину, као и ради његовог пуштања у рад, од којих је након тога део од 21.341.649,50 динара утрошио за текуће пословање привредног друштва, чиме је извршио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.

М. Вујачић

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести