ФХП: У ТРЗ није било искрене воље да се истраже злочини

Фонд за хуманитарно право (ФХП) саопштио је данас да захтев Тужилаштва за ратне злочине (ТРЗ) упућен Фонду да достави целокупну документацију о случају Рудница представља "показатаљ вишегодишњег

непоступања по доказима о злочинима почињеним у зони одговорности 37. моторизоване бригаде Војске Југославије, који су у поседу ТРЗ или им ТРЗ има несметан приступ".

"ФХП овом приликом указује на досадашње непрофесионалне поступке ТРЗ у погледу утврђивања чињеница о злочинима у којима су убијене особе чија су тела нађена у масовној гробници у Рудници, као и приликом утврђивања основаности навода из Досијеа "Љубиша Диковић" објављеног у јануару 2012. године", стоји у саопштењу ФХП.

"Ова поступања говоре да се ТРЗ у оба случаја руководило јавно изреченим ставовима о националним интересима и очекивањима највиших представника власти, занемарујући законску обавезу извођења одговорних пред лице правде и заштиту права жртава", наводи се у саопштењу.

У саопштењу од осам тачака ФХП подсећа да су су ископавања у Рудници почела још 2007. и да су прва тела пронађена 2013, а да "ТРЗ већ у мају 2010. године располаже подацима да су тела донета из Дренице - зоне одговорности 37. моторизоване бригаде".

"Није познато да ли је икада и један припадник 37. мтбр, укључујући команданта Одељења за асанацију бојишта ове бригаде Радета Крсмановића, његовог заменика Хасана Ћорбића, као и њиховог непосредно надређеног команданта 37. мтбр Љубишу Диковића, саслушан на околност постојања примарних гробница у зони одговорности ове бригаде", наводи се у саопштењу.

ФХП истиче да су "преко деведесет одсто докумената на којима је заснован "Досије Рудница" аутентични војни и полицијски документи које је држава предала Међународном кривичном трибуналу за бившу Југославију (МКСЈ)", који су лако доступни, као и да је ТРЗ имао "сасвим довољно времена да током пет месеци од утврђивања идентитета жртава, кроз сарадњу са ЕУЛЕX-ом (који иначе води истрагу о злочинима описаним у Досијеу "Рудница"), дође до тих сведока и саслуша их о околностима убиства и одвођења њихових најближих".

"Након објављивања Досијеа "Љубиша Диковић" у јануару 2012. године, у којем је ФХП изнео наводе и доказе о умешаности 37. мтбр у злочинима над преко 400 цивила косовских Албанаца у зони одговорности 37. мтбр, ТРЗ је за мање од 48 сати...издало саопштење у којем је обавестило да је проверило наводе ФХП-а и "да не постоји било какав основ за сумњу за кривичну одговорност начелника Генералштаба Војске Србије генерала Диковића за ратне злочине", наводи се у саопштењу.

Аргумент ТРЗ да би Хашки трибунал покренуо поступак против генерала Диковића да постоји сумња, ФХП оцењује као "неодржив зато што је Тужилаштво МКСЈ за злочине на Косову процесуирало искључиво највише рангиране војне и полицијске официре, а нити једног официра на нивоу команданта бригаде".

ФХП сматра да "из садржаја саопштења и брзине којом су наводно проверавани налази из ФХП-овог Досијеа "Љубиша Диковић" јасно је да ТРЗ није поштовало законом прописана начела рада, а посебно обавезу заштите оштећених (жртава)".

"Наиме, у досијеу ФХП-а су изнети наводи о девет одвојених злочина почињених током 1998. и 1999. године широм Косова, у којима је страдало око 400 цивила. С обзиром на размере ових злочина, вођење свеобухватне и непристрасне истраге захтевало би узимање изјава од већег броја потенцијалних сведока–очевидаца злочина. Разуман закључак је да је непуних 48 сати крајње недовољно за проверу навода о злочинима ових размера", стоји у саопштењу.

ФХП на крају саопштења напомиње да ће изјаве сведока које су у поседу ФХП-а и ФХП-а Косово доставити ТРЗ у складу са правилима ФХП-а, односно након добијене сагласности самих сведока.

"ФХП позива ТРЗ да спроведе професионалну, независну и свеобухватну истрагу о неспорним злочинима у зони одговорности 37. моторизоване бригаде, као и о скривању тела у масовној гробници у Рудници, у складу са Уставом и законом, а у интересима правде и истине", закључује се у саопштењу.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести