Инвеститор заложио 14 већ продатих станова

Иако су још током 2005. године купили станове у тада новоизграђеној згради у Цанкаревој улици број 8 у Новом Саду, при чему су сви уговори уредно оверени у суду,

станари ових дана могу остати без свог крова над главом јер је Основни суд у Новом Саду донео решење о извршењу над 14 станова, две гараже и једним локалом у тој згради. Наиме, инвеститор Бранко Бањац је те некретнине, које је већ продао, некако успео да заложи за кредит који му је одобрила Финдоместик банка, а којој је остао дужан 18,7 милиона динара.

Да су им станови под хипотеком, која је активирана од Финдоместик банке, станари су сазнали случајно, када је једна од власница спорних станова отишла у катастар како би га коначно укњижила на своје име.

– Ми дуго нисмо могли да укњижимо станове јер инвеститор није обезбедио сву документацију – прича власница два стана у тој згради која су такође предвиђена за јавну лицитацију по извршењу банке Весна Берић. – Међутим, негде током 2013. године, зграда је коначно добила употребну дозволу, али већина станара то није знала јер нас нико није ни обавестио о томе. У међувремену, неки су успели да се укњиже као власници, али када је комшиница недавно отишла у Катастар да то уради, сачекало ју је непријатно изненађење и информација да су нам станови под хипотеком.

– Буквално смо тада у десетак минута сви сазнали да можемо остати без свега, поготово што је поступак извршења практично већ започео и сваког дана може да се објави јавна продаја наших станова иако немамо никакве везе с дуговањем инвеститора, а при том сви имамо уговоре о куповини тих станова – огорчен је Веснин син Марко Берић, чија је породица својевремено дала кућу на том месту у замену за станове који су изграђени. – Невероватно ми је да нас нико није обавестио о томе шта се дешава с нашим становима. Нити је та банка проверила о каквим се становима ради, а очигледно то није интересовало ни суд ни извршитеље, који су морали знати да су сви ти станови купљени још пре десетак година и да они практично покушавају да на лицитацију ставе нешто што им апсолутно не припада.

По његовим речима, власници су, након што су сазнали за хипотеку и извршење, покушали да ступе у контакт с инвеститором, али не могу да га нађу.

Породице чији су станови обухваћени извршењем ангажовале су адвоката да би покушале да докажу да су оне власници станова и да је инвеститор Бранко Бањац заправо преварио банку тако што је заложио имовину која му не припада.

Међутим, с обзиром на то да је поступак извршења већ у поодмаклој фази, односно да је извршитељска канцеларија Тамаре Гуцуње већ донела закључак о спровођењу извршења још крајем јула, лако је могуће да јавна продаја буде заказана и пре него што власници успеју да докажу да су станови њихови.

Наиме, њима у том случају ништа не иде наруку јер је „природа” извршног поступка таква да се тешко може зауставити. Практично, од сценарија где остају без сопствених станова могло их спасти једино да су истог дана када је зграда добила употребну дозволу, сви отишли у Катастар и укњижили их на своје име. Инвеститор је очигледно искористио њихову необавештеност и станове ставио под хипотеку јер су у том тренутку у Катастру још увек били заведени под његовим именом.

По речима огорчених власника станова, у Финдоместик банци нису хтели да им кажу када је и колики кредит Бањац подигао код њих нити како му је одобрен, с обзиром на то да није власник имовине коју је заложио.

Н. Перковић

Траже привремену обуставу извршења

Финдоместик банка је поднела захтев за извршење на износ од 18.785.352 динара, док је укупна вредност некретнина које су обухваћене извршењем барем пет пута већа. Узимајући у обзир реалне цене некретнина у Новом Саду, тај износ би се намирио продајом четири-пет станова у тој згради, у зависности од квадратуре. Власнике брине да ће се тако нешто ускоро и догодити и да ће неки од њих остати без станова. У том случају, њихова једина опција да некако дођу поново у посед својих станова је да покрену посебан поступак у којем ће морати да докажу да су оштећени, а то, по правилу, траје годинама.

Зато су све наде станара положене у покушај да се издејствује доношење привремених мера којима би се поступак извршења обуставио до коначне одлуке, што би им обезбедило додатно време да спасу своју имовину.
 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести