Ивановић губи на тежини и физички слаби

Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић, који пети дан штрајкује глађу у затвору у Косовској Митровици, све више физички слаби, изјавила је данас његова супруга Милена Поповић Ивановић.

Она је рекла  Таnнјугу да Ивановић губи на тежини, да је из дана у дан слабији, али да је након подршке која му стиже са свих страна психички веома јак и истрајан у намери да штрајком глађу избори се за своја права.

Ивановић је штрајк глађу започео у 7. августа са захтевом да му се омогући одбрана са слободе у процесу који се води против њега пред међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици.Он је започео штрак глађу након што је у четвртак Еулексово судско веће Основног суда у Косовској МИтровици донело одлуку да му продужи притвор за још два месеца, до 6. октобра.

Ивановић је ухапшен 27. јануара прошле године и ово је други пут да се одлучује на овакав корак. Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.Ивановић је оптужен да је 14. априла 1999. године и 3. фебруара 2000. године починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешко убиство више Албанаца у Косовској Митровици.

Његов случај повезан је са још четворицом Срба - српским полицијским пуковником Драгољубом Делибашићем, којем је Еулекс у среду такође продужио притвор за још два месеца.Случај је повезан и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем који су оптужени за убиство и покушај убиства а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе.

Суђење овој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.Влада Републике Србије раније је и за Ивановића и за Делибашића дала гаранције да ће они бити доступни овдашњем правосуђу сваког тренутка, уколико им се омогући одбрана са слободе.

Из Еулекса одбијају да привремено ослободе Ивановића и Делибашића правдајући то ставом да би оптужени могли да побегну и утичу на сведоке.
Међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици председава судија из Румуније Роксана Комша, а сва петорица Срба изјаснили су се на почетку суђења да се не осећају кривим за дела која им се стављају на терет.
 

Јанковић забринут због Ивановићевог штрајка глађу
      
Заштитник грађана Саша Јанковић је у писму шефу мисије Еулекса Габриелу Меучију изразио забринутост због продужења притвора лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу, који је због тога ступио у штрајк глађу."Разумео сам да је одлуком судија Еулекса, притвор продужен до 6. октобра 2015. године, што ће од 2014, када је Ивановић ухапшен, трајати 22 месеца", наводи се у Јанковићевом писму.

Омбудсман очекује да ће се у интересу правде, као и у интересу ауторитета међународних организација, њихових правосудних институција и поверења грађана у њихов рад, а пре свега у циљу поштовања права самог Ивановића као грађанина, за ову забрињавајућу ситуацију наћи одговарајуће решење.
Заштитник грађана, који је Уставом и законима овлашћен да се посебно бави правима лица лишених слободе, више пута је у годишњим извештајима указивао да и органи Републике Србије меру притвора често олако изричу и да притвор траје неосновано дуго.

"Околности које прате извршење мере притвора, повреде претпоставке невиности притвореника, као и услови извршења те мере, у великом броју случајева представљају својеврсну казну пре осуде", наводио је Јанковић у годишњим извештајима о раду институција Републике Србије.
Заштитник грађана, међутим, није овлашћен да спроводи поступке контроле рада судова и утврђује незаконитости и неправилности у конкретним случајевима, наведено је у саопштењу.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести