Кертес ослобођен, оптужбе застареле

Бивши директор СУЦ-а Михаљ Кертес поново је ослобођен оптужби у вези две цистерне битумена које је проследио 2000. године с Царине у Нови Сад ради завршетка обнове једног од мостова

срушених у НАТО бомбардовању Србије.Кертесу се судило јер је битумен био европска донација Суботици и намењен за крпљење градских саобраћајница,  а због преусмеравања цистерни сумњичен је за најтежи облик кривичног дела злоупотреба службеног положаја. 

Основни суд у Суботици је, после поновљеног суђења, јуче објавио одлуку којом су одбијене оптужбе због застарелости гоњења.
Поступак је поновљен пошто је укинута пресуда из септембра прошле године  којом је Кертес био ослобођен оптужбе јер је утврђено да није извршио кривично дело кад је 5. септембра 2000. проследио у Нови Сад две цистерне са 44 тоне битумена ради  обнове моста .

Апелациони суд у Новом Саду је укинуо ту пресуду због непотпуно утврђеног чињеничног стања, налазећи, између осталог, да у поступку није неспорно утврђена ни динарска противвредност 21.070 немачких марака колико је коштао битумен.У основној оптужници из 2005. динарска противвредност битумена била је опредељена на 421.402 динара по стимулативном курсу Народне банке, а дело које је Кертесу стављено на терет застарело је 5. септембра  2010 године. Оптужница је измењена 15. јула 2010, а применом црног-уличног курса марке вредност битумена је повећана на 643.877 динара и Кертесу стављен на терет тежи облик дела.

У одлуци новосадског Апелационог суда којом је укинута пресуда наведено је да „нису дати разлози због чега се управо такозвани улични девизни курс има применити, што  може да има значајне реперкусије и на друге кривичноправне последице за оптуженог укључујући и евентуалну застарелост кривичног гоњења“Наложено је првостепеном суду да  у поновљеном поступку међу доказима које буде изводио поново испита вештаке економско-финансијске струке  у вези динарске противвредности битумена. Оптужница терети Кертеса да је 30. августа 2000, на царинском прелазу Келебија противзаконито задржао две цистерне битумена, а 5. септембра незаконитим налогом доделио битумен за завршетак изградње новосадског моста. 

Основни суд у Суботици је у својој првој ослобађајућој пресуди навео да је „на основу изведених доказа утврђено да је Кертес, приликом прослеђивања битумена с Царине, поступао по императивном захтеву Дирекције за обнову земље који се односио на изградњу моста што је било ургентно, па поступање по таквом налогу искључује било какав умишљај на страни окривљеног да учини кривично дело,односно, противправност и незаконитост“. 

Ј. Јаковљевић

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести