Креће општа кампања против породичног насиља

У Србији ће ове јесени кренути свеобухватна борба против породичног насиља увођењем нових

кривичних дела и низа законских мера за правовремену и ефикасну реакцију полиције и правосудних органа поводом пријава против силеyија и насилника.

Следећи казнену политику, Министарство правде покренуло је прошле седмице интернет кампању „Искључи насиље“, и послало јасну поруку да се насиље у породици не толерише.

Наиме, статистички подаци, по којима је у Србији у породичном насиљу у протеклих десет година настрадало 314 жена, док их је од почетка 2016. године убијено 18, указују на неопходност ангажовања свих ресурса у борби против насиља у породици.

Кампања „Искључи насиље”, како наводе у Министарству правде, покренута је у сусрет доношењу нових мера државе у борби против насиља, чији је део и закон о спречавању насиља у породици, чије се усвајање очекује током јесењег заседања Скупштине Србије.

Циљ кампање је да се путем интернет канала, друштвених мрежа и медија подигне свест о насиљу у породици и информисање и едукација, како потенцијалних жртава тако и потенцијалних извршилаца.

Осим увођења нових кривичних дела – прогањање, полно узнемиравање и принудни брак, као и пооштравања казни за кривична дела против полних слобода, будући закон о спречавању насиља у породици увешће обавезу полиције да изађе на лице места истог тренутка када добије пријаву од било кога да је извршено насиље у породици, да га спречи и направи процену ризика да ли оно може ескалирати. У складу с том проценом, полиција би требало да готово обавезно удаљи насилника, а имаће и могућност да га ухапси (одреди му задржавање од 48 сати).

Полиција треба о тој мери одмах да обавести јавног тужиоца, који ће у року од 24 сата предложити суду одређене мере да се, на пример, насилник удаљи из стана или да му се забрани прилажење жртви, а може покренути и кривични поступак. Јавни тужилац има рок за предлагање мера од 24 сата од хапшења насилника, а суд је дужан да донесе одлуку о мерама у року од наредна 24 сата, односно док насилнику траје такозвани полицијски притвор од 48 сати.

Ако суд насилнику не одреди притвор и он буде пуштен на слободу уз неку од мера забране, али их потом прекрши тако што се приближи жртви или се врати у стан одакле је привремено исељен, полиција га опет може одмах ухапсити и одвести код судије за прекршаје, који насилнику може изрећи казну од 60 дана затвора, која се одмах извршава, што значи да, и ако насилник уложи жалбу на одлуку судије, она неће одложити њено  извршење.

На тај начин ће се онемогућити насилник да на било који начин приђе жртви и узнемирава је све док кривични или грађански поступак не буде завршен.

Е. Д.

 

Притвор због кршења забране приласка

Зоран С. (40) из Кладова притворен је на предлог неготинског Основног јавног тужилаштва, након што је по други пут прекршио меру забране узнемиравања бивше невенчане супруге. Он је почетком године због пребијања тадашње супруге осуђен на годину затвора, условно на три године, због насиља у породици.

Након тога, изречена му је мера забране узнемиравања и приласка на 100 метара жртви према којој је био насилан.

Он је, међутим, ту меру први пут прекршио почетком маја, када је колима кружио око куће у којој живи његова бивша супруга и у пола ноћи каменом разбио прозор. Због тога је против њега средином августа подигнута оптужница, али насилник се није смирио већ је у суботу после подне у алкохолисаном стању пришао кући у којој она живи и претио да ће је запалити.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести