Намештаљка или случајна грешка

Сви они који су и до сада убеђивали своје пријатеље да не играју лото, тврдећи да је игра намештена, у уторак увече су у директном преносу извлачења 59. кола, коначно могли да упру прстом у екран

и покажу „неверним Томама” о чему то причају све ове године.

У најмању руку сумњиво извлачење најпопуларније игре на срећу коју организује Државна лутрија Србије, кренуло је нормално и извучени су редом бројеви 4, 33 и 12, што је писало и на екрану. Затим се на екрану као четврти број појавио 21, док је из цеви добоша изашла лоптица с бројем 27. Водитељка се збунила и док је покушавала да схвати шта се дешава, из добоша је као пети број, на запрепашћење милиона гледалаца, изашла куглица 21, која је практично „најављена” графиком још као четврти број.

На екрану се, такође, видео одмах и број такмичара с пет погодака, иако пета куглица још није била извучена, а осим тога, на тренутак је графика на екрану на свих пет места имала број 27.Све то је толико збунило водитељку да из неколико пута није успела да утврди редослед извучених бројева па је и та њена конфузија додатно подгрејала сумњу у регуларност.

Тужилаштво је најавило истрагу тог случаја, у којој ће бити саслушани сви који су ангажовани у реализацији те игре, а провериће се и комплетна техника и софтвери који се користе.У Државној лутрији Србије одмах су искључили могућност злоупотребе, саопштивши да је извлачење било регуларно.– Потврдићу да је регуларност загарантована. Регуларно је било у свему. Проблем је настао око графике. Две комисије прате извлачење. Једна док траје извлачење, а друга је у централном трезору и обе су потврдиле регуларност – рекао је директор Државне лутрије Србије Александар Вуловић.

Он је замолио за стрпљење са закључцима, и додао да је немогуће утицати на поступак извлачења, као и да све информације које постоје у Лутрији потврђују регуларност 59. кола.По речима председника Комисије за извлачење бројева у игри „Лото 7 од 39” Љубомира Шкорића, у питању је била грешка човека који уноси бројеве с лоптица.
– Он то уноси у софтверски програм и унео је прво број 21. Видећи шта је урадио, уноси и 27. Постојала је вероватноћа да изађе и 21, и то се управо и десило. Ништа нарочито чудно – рекао је Шкорић.

На питање зашто особа која уноси бројеве није избрисала број 21, директор ИКТ сектора у Државној лутрији Србије Ненад Лазаревић је одговорио да би сви бројеви морали да се избришу и поново се унесу, за шта је ипак потребно неколико секунди, што је за директан пренос извлачења доста времена.

Вуловић је нагласио да је у питању компанија од општег државног интереса, као и да је Државна лутрија имала 100 милиона добитника и уплатила у буyет 14 милијарди динара на име класичних игара лото. Он је рекао да није никакав проблем да поднесе оставку ако Тужилаштво утврди да је било нерегуларности у поступку извлачења бројева.

Иако из Државне лутрије Србије уверавају да је лото апсолутно регуларан, у јавности је тај догађај окарактерисан као крунски доказ нерегуларности, а о томе колико ће утицати на поверење играча најбоље ће се видети по уплатама за наредно коло.Питање поверења играча у ту игру сигурно ће сада бити доведено у питање, поготово јер су још увек свежа сећања на неке намештаљке наградних игара које су такође организовале озбиљне фирме и институције.

Подсећамо, пре пет година је ухапшен Дарко Р. (29), асистент у маркетингу компаније „Фриком”, који је осумњичен је да је, одавајући тајне компаније о томе где се продају сладоледи који доносе награду, присвојио yип „хамер” и неколико стотина хиљада евра.Исте године, Служба за борбу против организованог криминала ухапсила је 14 превараната због сумње да су на нелегалан начин, противно правилима игре, украли чак 56 аутомобила и четири стана, вредне више од 100 милиона динара, који су дељени у СМС лицитацијама које су организоване на РТС-у и РТВ „Пинк”.

У питању је била организована група која је, коришћењем специјалних софтвера и великог броја рачунара, месецима нелегално освајала добитке.Да не би били „проваљени”, они су плаћали људе из целе Србије да за суму од 150 до 1.000 евра на телевизији јавно преузму добитке. Тада је на могућу нерегуларност указала Државна лутрија Србије, која је приликом редовних активности анализе промета и пријема уплате уочила покушаје организованог играња који нису у складу с правилима и о томе информисала полицију.

Н. Перковић
 

Шанса за добитак минимална

За „Лото 7/39” постоји око 15,3 милиона могућих комбинација, што значи да би, кад би сваки грађанин Србије уплатио различиту комбинацију, једва покрили половину могућих комбинација. Јасно је да нема шансе да сви одиграју различите комбинације. Напротив, људи избегавају да играју комбинације типа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 јер мисле (математички погрешно) да су шансе за ту комбинацију мање него за оне где су бројеви одабрани насумично. Када се то узме у обзир, учесници у игри ће одиграти мање од 300.000 комбинација, при чему су шансе да се уопште извуче седмица око 1,75 одсто, док су шансе сваког појединачног играча око 0,000006 процената. Уз такве прорачуне, нема потребе ни за каквим намештањем јер су шансе за добитак седмице занемарљиве, и то само говори да „Лото 7/39” није поштено издимензионисан за популацију од шест-седам милиона људи.

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести