Новаковић: Код ДБ-а "зид" у истрази о убиству Ћурувије

Пензионисани функционер Управе криминалистичке полиције Миле Новаковић рекао је данас у Специјалном суду у Београду да су припадници јединице "Поскок"

током истраге убиства новинара Славка Ћурувије наишли на "зид" када се у истрази дошло до Ресора Државне Безбедности.

Сведочећи на суђењу оптуженима за убиство Ћурувије, Новаковић је рекао да је Поскок дошао до сазнања да је бели "голф", који је наводно виђен у близини Ћурувијине куће на дан убиства, припадао припаднику ДБ-а, а сада оптуженом Ратку Ромићу и да даље од тога нису могли.

Новаковић, који је био на челу Поскока, напоменуо су раднике ДБ-а који су пратили пратили Ћурувију обављали радници ДБ и да су потом белешке достављали припадницима Поскока.

"Говорили смо шта да их питају, они су то радили и достављали нам записник. Онда смо ми подвлачили шта је интересантно и рекли шта још треба да се се пита", рекао је Новаковић.

Он сматра да би припадници тадашњег Поскока много више успеха постигли у истрази 2000. и 2001. године да су могли да лично разговарају са радницима ДБ-а који су довођени у везу са убиством Ћурувије или који су знали нешто о томе.

Након застоја, у време акције "Сабља" истрага је поново активирана, али је тадашњи министар полиције Душан Михајловић хтео је да закључи тај случај након што је Бранка Прпа, Ћурувијина пријатељица, која је била са њим у време ликвидације, са великом дозом сигурности препознала тада већ убијеног Луку Пејовића као убицу, навео је Новаковић.

Након тога Михајловић је хтео да се за убицу прогласи Пејовић, навео је биши шеф УКП-а.

Сутра се очекује сведочење бившег начелника УКП-а Родољуба Миловића, који је био припадник јединице Поскок.

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, припадник тог центра Ратко Ромић и Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести