Поповић Ивковић: Од 16 жена жртава насиља, 11 није пријавило насилника

БЕОГРАД: Од почетка године живот је изгубило 16 жена у оквиру родно заснованог насиља или породичног насиља, што је у односу на исти период прошле године за 30 одсто мање, изјавила је вечерас државна секретарка МУП-а Биљана Поповић Ивковић.
Biljana Popović Ivković  foto: Youtube/prinscreen
Фото: Youtube Printscreen

Међутим, додаје да је и даље највећи проблем што жртве не пријављују насилнике и изнела податак да од 16 овогодишњих жртава чак 11 није никада пријавило насиље.

"Иста ситуација је била и прошле године. Од 34 жена жртава насиља, њих 27 никада никоме нису пријавиле насиље. Немогуће је да ако жртва нема снаге да пријави насиље, да неко из околине, пријатељ, комшија, рођак, није знао да насиље постоји", казала је Поповић Ивковић за РТС.

Подсетила је да је Закон о спречавању насиља у породици омогућио анонимну пријаву насиља, те је Поповић Ивковић апеловала на све који имају сазнање да се негде догађа насиље пријаве полицији на број 192 или на бесплатну телефонску линију 0800 100 600."Нико вас неће позвати у полицијску станицу да сведочите, а на тај начин можемо да сачувамо неки живот", указала је Поповић Ивковић.

Каже да је од 1. јуна 2017, када је Закон ступио на снагу, полиција изрекла 53.777 хитних мера у оквиру породичног насиља и додала да је тај Закон охрабрио жене да пријављују насилнике.

"Шамар није љубав, следећи пут ће насиље бити драстичније и на крају ћемо имати злочин. Морамо да охрабримо жртву да пријави насиље. Међутим, проблем је што ми деценијама у континуитету имамо проблематику насиља коју нико није решавао, јер се породично насиље стављало под тепих и сматрало да је то приватна ствар", указала је Поповић Ивковић.

Додаје да је сада ситуација другачија, да су полицијски службеници на располагању да заштите сваку жртву, само је, истиче, довољно да их жртва позове.Указало је и да се дешавало да полицијски службеници изрекну забрану приласка насилнику, а да жртва попусти пред партнерима да их пусти у кућу, што је некада доводило до злочина.

"Када полиција изрекне забрану приласка, о сваком прекршају те забране важно је обавестити полицију", навела је Поповић Ивковић.Анализирајући случаје породичног насиље, каже она, закључено је да је 12 особа које су ове године починиле злочине већ евидентиране у полицији као извршиоци тешких кривичних дела.

Поповић Ивковић је указала и да је од почетка године било 11 мушких жртава породичног насиља, што је, истиче, за 83 одсто више него лане, када их је било шест.

Такође, додала је и да је у породичном насиљу живот изгубило и четворо деце.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести