Правоснажна пресуда "нафтној мафији" - након девет година

Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на пет година затвора власника и директор предузећа "Протекта" Мишу Стојановића,

као организатора криминалне групе у јавности познате као "нафта мафија", која је током 2007. године шверцовала нафтне деривате из Грчке и злоупотребама оштетила државни буџет, објављено је на сајту тог суда.

Неплаћаним акцизама, какло се наводи у пресуди, остварили су корист од најмање 89.119.898,71 динара, а 16.041.581 динара од плаћеног пореза, као и оствареном разликом у набавној и продајној цени увезеног и декларисаног деривата нафте.

Правоснажном одлуком Апелационог суда, некима од оптужених су казне, које им је изрекао Специјални суд у јулу прошле године, потврђене а некима преиначене у условне.

Такође су преиначене и одлуке о одузимању вишемилионске имовинске користи од Стојановића и још неколико оптужених.

Стојановић је у пресуди означен као главни организатор групе која је од 13. јануара до 25. маја 2007. године увозила из Грчке петролеј и ЈЕТ А1, приказујући их као сировину за производњу боја и лакова, због чега није плаћана акциза, а то гориво је затим продавано као дизел Д2.

Петролеј и ЈЕТ А1 у већем делу није искоришћен у индустријске сврхе, него је директно стављан у промет. То је прикривано службеном документацијом са неистинитом садржином и невршењем дужности надзора од стране инспектора Републичке тржишне инспекције, наводи се у пресуди.

Осим за петоро тржишних инспектора којима су казне са затворских преиначене на условне осуде, осталима су потврђене затворске казне од годину до три године затвора.

Условне казне од по 16 месеци затвора су тако због извршења кривичног дела злоупотреба службеног положаја изречене Надежди Ћирић, Радовану Врањешу, Бранимиру Милатовићу, Душану Лукићу и Миодрагу Јокићу са роком проверавања од четири године, односно пет година у односу Милатовића.

Због извршења продуженог кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица Ненад Јовановић је правоснажно осуђен на годину дана затвора, а Срђан Кнежевић на 20 месеци затвора.

Због помагања у извршењу истог дела правоснажно је на годину дана затвора осуђена Јованка Вукша, а Синиша Попадић на 16 месеци затвора.

Због извршења кривицног дела злоупотреба положаја одговорног лица осуђен су на по три године и три месеца Драган Милак и Слободан Обрадовић, Саша Богдановић на 20 месеци затвора, а Дејан Терзић на две године затвора.

Славко Павловић је осуђен на казну затвора од три године, због злоупотребе службеног положаја, а Саша Маринковић због злоупотреба положаја одговорног лица у помагању на 18 месеци затвора.

Далибор Видаковић је због подстрекавања на исто дело осуђен на казну затвора у трајању од две године и три месеца.

У пресуди Апелационог суда се наводи да је првостепена одлука преинацена у делу одлуке о имовинској користи тако што је Апелациони суд одузео имовинску корист прибављену извршењем кривичног дела те је обавезао Мишу Стојановића да плати 89.119.898,71 динар.

Стојановића је, заједно са Милаком и Обрадовићем, обавезао да солидарно плате 9.539.301 динар.

Стојановић мора и да на име имовинске користи прибављене кривицним делом уплати износ од 9.496.786,82 динара на име неплаћених акциза, а солидарно са Видаковићем и  Терзицем мора да плати износ од 1.709.421,63 динара на име неплаћеног ПДВ-а.

Све износе су дужни да уплате у корист буџетских средстава Републике Србије, напомиње се у саопштењу суда.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести