Правоснажно осуђена СМС мафија због превара

Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на четири и по године затвора Предрага Бећирића и његове саучеснике јер су СМС преварама у наградним играма

Државне лутрије Србије узимали награде на штету других учесника, доводећи у заблуду приређивача игре да играју по правилима, објављен је данас на сајту тог суда.
 Овом одлуком потврђена је првостепена пресуда Специјалног суда из априла ове године, којом су остали припадници групе осуђени су на казне од седам месеци кућног затвора до три године затвора, као и на новчане казне од 40 до 100 хиљада динара.
Бећирићу је изречена новчана казна од 150.000 динара.

Од свих осуђених и са њима повезаних лица, одузета су возила, станови и новац, као имовинска корист која је прибављена кривичним делом. 
Они су осуђени јер су током 2009. и 2010. године са више од 200 мобилних телефона, уређајем за повезивање комуникација мобилним телефонима и коришћењем софтвера, утицали на исход игара на срећу и освојили 188 награда на такозваним  телефонским лицитацијама.
 Реч је о играма "РТС лицитација", "Гранд лицитација" и "Гранд ауто". 

Пошто је потврдио пресуду, Апелациони суд је дао детаљно образложење, којим је оспорио наводе одбране о питању ко је овде оштећен и да ли је Бећирић играо у складу са правилима или не. 
Поводом навода одбране - да се не може утврдити ко су заправо поименично оштећени јер приређивачи игара, као ни њихови пословни партнери у организовању игара нису претрпели никакву штету, Апелациони суд је указао да учесници у играма суштински спадају у одредив круг људи - ових који су платили цену послате поруке, као улога у игри и из којих средстава је формиран фонд добитника.

 "Околношћу да су добици исплаћени у заблуди да је добитник играо у складу са правилима, сви остали који су учествовали у играма у складу са правилима чија је имовина смањена плаћањем цене учествовања у уграма су стекли својство оштећених", сматра Апелациони суд.
Суд је такође указао да "невидљивост начина на који је играо Бецирић за контролни систем приређивача, те да су лица која су се појављивала и представљала као добитници наводила податке о игрању прикривајући да нису ни лицитирали, говори у прилог постојања заблуде код приређивача игара - да је победничка понуда, односно лицитирани број остварен у складу са правилима и да је добитник лице које је излицитирало победнички број".
"На тај начин приређивач је доведен у заблуду да изврши исплату награде незнајући да је победа остварена уз кршење правила", закључио је Апелациони суд.

У свом образложењу суд је навео и да је у овом случају несрпоран начин функционисања пронађене опреме, јер из налаза и мишљења судског вештака произлази да је на лицу места пронађена локална рачунарска мрежа - рачунари су били повезани мрежним кабловима, а на рачунаре су били прикључени мобилни телефони.
Концепција система није захтевала да се софтвер у мобилним телефонима модификује јер оригинални омогућава повезивање на рачунар.
Овако конципираним системом остварена је могућност делимичне аутоматизације примљених порука која је омогућавала брзу и адекватну реакцију оперативног система.

"Сам програм није израчунавао победнички број, већ је то био део мисаоног процеса самог Бећирића на основу расположивих података добијених употребом инсталираног софтвера. Технички гледано на овакав начин кршила су се сва правила појединачних игара која су забрањивала употребу рачунара за слање СМС порука", закључио је суд.
Поред Бећирића, потврђеном пресудом Маријана Мијановић осуђена је на три године затвора и новчану казну од 100.000 динара, а Огњен Тодоровић на две године затвора и новчану казну од 100.000 динара. 

Милош Бандука је осуђен на 20 месеци затвора, и новчану казну од 90.000 динара, а Марко Бандука на годину дана затвора и 80.000 динара.
Дарко Драгосављевић је осуђен на годину и по дана затвора и новчану казну од 80.000 динара, а Милош Марић на годину дана затвора и 70.000 динара.
На кућни затвор без електронског надзора од годину дана осуђени је Бошко Ивошевић уз новчану казну од 60.000 динара, а на по девет месеци кућног затвора и 50.000 динара осуђени су Виктор Вицков и Владимир Сладић.
Ненад Вуковић и Бојан Тутуновић добили су  10 месеци кућног затвора и казну опд 50.000 динара, а Милош Ђуран на седам месеци кућног затвора и новчану казну од 50.000 динара.

Миле Јакшић, Марко Вукојевић, Роберт Балажа, Милица Марић и Вилим Сладић осуђени су на по седам месеци кућног затвора и новчане казне од по 40.000 динара.
Бећирић је осуђен јер је од почетка априла 2009. године, па до 15. фебруара 2010. године организовао криминалну групу чији су припадници постали сви остали окривљени, сем Вилима Сладића.

У пресуди се наводи да је Бећирић је играо супротно правилима наградних игара приређивача наградних игара и да је повезао 20 персоналних рацунара физички, логички и функционално у рачунарску мрежу и око 200 мобилних телефона са најмање толико СИМ картица за рачунаре уређајем за прилагођавање комуникације између мобилних телефона и рачунара.

То је урадио преко софтверског програма који је омогућавао да се са једног рачунара управља порукама које се шаљу и примају са сваког од прикључених телефона, и тако остварио делимичну аутоматизацију процеса учествовања у лицитацијама, путем кога је лично израчунавао најмању јединствену понуду, на основу понуда послатих током игара путем СМС порука са поменутих уређаја.
На овај начин је довео приредиваче игара у заблуду лажно приказујући да се ради о више учесника у играма, и да се игра у складу са правилима наградних игара Државне лутрије Србије.

Његова група је тако освојила награде у 188 случаја.
Окривљени су се лажно представљали и континуирано проналазили лица која су се организатору наградних игара лажно представљала као учесници, односно добитници, а њима је Бећирићева група на узврат исплаћивала од по 50 до 700 евра за аутомобиле, по 1.350 до 1.500 евра за стан и 90.000 динара као награду за лажно представљање у игри "Пун џак пара".

Они такође организовали преузимање добијених возила, станова и готовог новца од стране лажних добитника, одвожење и чување возила, оглашавање на продају и продају станова и возила, после чега су међусобно делили новац добијен продајом награда, док су у појединим случајевима задржавали награде за себе.

Вилим Сладић је осуђен јер се, по договору са Огњеном Петром Тодоровићем 6. децембра 2009. године, са мобилног телефона, са кога је на напред наведени начин, лицитирао Бећирић у емисији "Гранд лицитација", представио се као добитник стана у Београду.
Стан је био вредан 5.320.000 динара, а он га је задржао за себе, али је за њега Бећирићу и Тодоровићу, исплатио 30.000евра.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести