Провера неплаћених казни и преко интернета

Портал преко којег грађани и привредна лица у складу са Законом о прекршајима могу проверити да ли су у Регистру неплаћених новчаних казни и других новчаних износа данас је почео рад,

саопштило је Министарство правде. Тај портал израдило је Министарство правде уз подршку УСАИД-овог пројекта ЈРГА.

Портал регистра неплаћених казни је постављен на адреси: рнк.сипрес.суд.рс. Он се прилагођава и даје могућност приступа и путем мобилних уређаја (телефона, таблета). Банер ка порталу регистра налази се и на интернет презентацији Портала судова.

Регистар новчаних казни је централизована електронска база у којој се чувају све неплаћене новчане казне, трошкови поступка и други новчани износи који су изречени правноснажном и извршном одлуком Прекршајног суда или путем коначног и извршног прекршајног налога. Сви прекршајни судови су умрежени, а систем је повезан и с осталим органима – Управом за трезор, Управом саобраћајне полиције и Централним регистром обавезног социјалног осигурања, наведено је у саопштењу.

У складу са Законом о прекршајима, уколико кажњено лице делимично или потпуно плати дуговани износ, или се изречена новчана казна потпуно или делимично замени извршеном казном затвора или радом у јавном интересу, надлежни суд је обавезан да одмах избрише податке, односно упише одговарајућу промену у регистру.

Закон о прекршајима налаже да уколико неко лице има неплаћене казне за одређене прекршаје, неће бити у могућности да добије или обнови нека документа, као што су, на пример, возачка или саобраћајна дозвола.

Регистар неплаћених казни омогућава грађанима и правним лицима лакши и транспарентнији приступ информацијама приликом провере да ли имају нека ненамирена дуговања по основу учињених прекршаја.

Тај систем је направљен тако да све податке о лицима против којих се води кривични поступак једном дневно копира на једно место (један сервер) те ће судови који издају уверење проверавати податке за целу земљу.

У Министарству правде истичу да Србија никад није имала такав централни регистар и да је то први пут да ће се он водити јединствено, аутоматски централно за целу земљу. План је да почетком следеће године буде централизован и програм за вођење предмета Тужилаштва.

У тај регистар константно се уносе подаци од почетка примене Закона о прекршајима у марту 2014. године, а увид ће бити доступан грађанима преко посебне апликације/портала коју је израдило Министарство правде уз подршку УСАИД-овог Пројекта ЈРГА. Унос података у Регистар новчаних казни обавља се по истеку рока за добровољно плаћање. Грађани ће моћи да виде да ли имају неки неплаћени прекршај, као и да добију инструкције за уплату да би измирили своје обавезе – уносом имена, презимена и јединственог матичног броја у празна поља апликације.

С. Х. Д.

Изимирење дугова па брисање из регистра

Брисање података из Регистра новчаних казни, односно упис одговарајућих промена, надлежни суд је обавезан да уради чим кажњено лице делимично или потпуно плати дуговани износ или се изречена новчана казна потпуно или делимично замени извршеном казном затвора или радом у јавном интересу, налаже закон.

Такође, ако кажњено лице пре поступка извршења добровољно делимично или потпуно плати новчану казну изречену прекршајним налогом, издавалац налога је обавезан да о томе одмах обавести надлежни суд. Након што кажњени плати целокупан дуговани износ, односно по протеку рока од четири године од дана када су прекршајни налог или осуђујућа пресуда постали правноснажни, новчана казна и трошкови поступка, подаци о кажњеном лицу као и сви остали подаци у вези с тиме одмах се бришу из Регистра новчаних казни.
 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести