Шта је прави епилог "случаја Фајгељ"?

Директорка Иницијативе младих за људска права Анита Митић изјавила је данас да Андреј Фајгељ има историју скандалозних поступака у протеклих неколико година, а да је његов снимак на Јутјубу

само кап која је прелила часу.Она је за Танјуг рекла да је веома забринута због тога што млади људи последњих година постају све конзервативнији и окрећу се десничарским идеологијама.Према њеним речима, истраживања ставова младих протеклих година показују да подршка Европској унији опада, да више од 60 одсто њих не мисли да је демократија најбољи облик владавине, те да млади имају све лошије вредносне ставове према својим суседима и друштвеним околностима.

"То је последица игнорисања проблема младих људи и лошег система образовања. Млади су злоупотребљени и свесно доведени у ову позицију и време је да почнемо да се бавимо тим проблемом, јер ако их ми не образујемо, они то неће сами учнити", каже Митић.Иако млади имају све ресурсе на располагању да дођу до информација и формирају свој став, они то не раде, јер су апатични, а једино што их из те апатије буди је нешто што је негативно, рушилачко, деструктивно, каже Митић.

"То није само Фајгељ, већ и навијачи, утакмице, десничарске организације и та деструкција је оно што ме највише брине", истиче Митић.Према њеним речима, за такву ситуацију одговорно је цело друштво - од власти и институција, до породице и цивилног друштва."До таквог стања у друштву није дошло због, рецимо, актуелне власти или стања у привреди и економији, то су деца која су одрастала деведесетих година, она су сад порасла, а у међувремену нису испали онакви људи какве ово друштво треба", рекла је Митић.

Фајгељ је, иначе, пре неколико дана на Јутјуб поставио снимак у којем најгрубљим увредама и квалификацијама, недостојним универзитетског професора, које су при томе хомофобичне и фашистоидне, говори о највишим представницима власти, Цркве, Академије наука. Фајгељ обраћање путем Јутјуба завршава констатацијом: "хлеб и со за убицу, педерске литије, педерске владике, педерски владари - то је Србија лета господњег 2015",  а затим саветује да постоји само један начин да се све то реши и да Срби поврате достојанство - погледајте уџбенике за основне школе и погледајте шта ће се свима вама догодити кад дође слобода".

Против привођења Фајгеља протестовала је Трећа Србија, а његово пуштање из притвора тражила је и Српска народна партија.Свака изјава на друштвеним мрежама може бити предмет испитивања, сматра директор Комитета правника за људска права Милан Антонијевић, али и подвлачи да тужилаштво мора да буде опрезно и докаже да ли иза одређеног става заиста постоји озбиљна намера. 

Антонијевић је, коментаришући привођење Андреја Фајгеља због објава на Фејсбук профилу и Јутјубу, рекао за Танјуг да је задатак Тужилаштва да покаже да ли постоји нека озбиљна намера иза свега тога или је то једна у низу изјава која је неодмерена."Не смемо доћи у ситуацију да се покрећу поступци против људи који на интернету, преко социјалних медија, или на неки други начин дају одређене изјаве и ставове и задатак Тужилаштва је да покаже зашто се тако поступало", рекао је Антонијевић.

Он је додао да слобода изражавања мора да буде заштићена и истакао да очекује епилог. "Ако иза свега тога нема неке озбиљне намере, ако нема неке мреже људи или нечега сличног, онда мислим да слобода изражавања мора бити на другачији начин чувана и да онда не смемо више виђати такве инциденте", нагласио је Антонијевић.

Додао је да се на такав начин такође популарише и спорни садржај, који је био прегледан од стране огромног броја људи, али то је, како је истакао, само део мозаика какве су акције Тужилаштва - шта оне производе, кога популаришу, да ли се тиме чини више штете или не."На крају свега тога морамо имати епилог, озбиљан одговор државе и озбиљно појашњење - шта се дешавало, те да ли је то грешка", каже Антонијевић. 

Фајгељ, професор на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу,  је ухапшен у недељу због свог видео снимка који је поставио на "Јутјубу", у коме је осудио дочек са највишим државним почастима за генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга.

У решењу о задржавању наведено је да му се на терет ставља кривично дело из члана 309 Кривичног законика, а то је позивање на насилно рушење уставног уређења.Он је пуштен да се брани са слободе након саслушања у Вишем тужилаштву у Београду, а терети се кривичном пријавом за кривично дело позивање на рушење уставног поретка.Фајгељ је рекао и да у притвору није имао никаквих непријатности, као и да су полицајци према њему били коректни и да су му неки чак стављали до знања да су на његовој страни. 

Фајгељов адвокат је изразио наду да ће тужилац ускоро одустати од кривичног гоњења.Тужилац за високотехнолошки криминал Бранко Стаменковић рекао је данас Танјугу да, с обзиром на то да је поступање активно и у току, на основу Законика у овом тренутку не може да да никакав коментар о даљој судбини случаја Фајгељ.

Фајгељ је један од осниваца и лидера странке Трећа Србија, коју је напустио пре око пола године, кад је поднео и оставку на место директора новосадског културног центра, што је образложио тиме да масовни медији, опозиција и власт сложно нападају резултате Културног центра.

У јавности је упамћен по томе што је, док је био на челу културног центра, у октобру 2013. захтевао да се уклони један од радова студената Академије уметности у Новом Саду који приказује људску фигуру на распећу, са новчаницама у рукама.

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести