Стечајевци наплатом блокирали рачун

Рачун Вишег суда у Београду у блокади је након што је у јулу месецу скинуто 10 милиона динара у поступку извршења решења о накнади трошкова кривичног поступка

особама које су правоснажно ослобођене свих оптужби у случају  названом у јавности „стечајна мафија“, потврдила је у изјави за „Дневник“  портпарол Вишег суда Тања Кољеншић. 

То је довело до тога да овај суд не може да обавља исплате запосленима, нити да намири обавезе које има на име стручних услуга судским вештацима, преводиоцима, адвокатима, као ни накнаде судијама поротницима нити друге обавезе, односно дуговања.

С рачуна Вишег суда  предстоји исплата износа већег од 120  милиона динара  за трошкове поступка у  предмету „стечајна”, који су такође досуђени у међувремену.

Пресудом Посебног одељења Вишег суда у Београду од 15. маја 2013.године, у  делу који је потврђен одлуком Апелационог суда од  13. новембра прошле године, правноснажно је ослобођено или је оптужба одбијена за укупно 22  особе. Од тада, наводи Кољеншић, у предмету је донето девет  решења о трошковима кривичног поступка у укупном износу од 135.176.500 динара, од којих је  седам решења правноснажно са укупним износом од 117.086.750 динара и она су достављена рачуноводству овог суда ради исплате.

- Међутим, одређени број ослобођених лица је на основу правноснажних решења о трошковима кривичног поступка поднео предлог за извршење, па је на основу решења о извршењу с рачуна овог суда скинуто 10 милиона  динара, услед чега је рачун суда у блокади - објашњава Тања Кољеншић. - Имајући у виду пре свега  висину до сада досуђених трошкова кривичног поступка од  135.176.500 динара у овом предмету, као и чињеницу да  није одлучено о свим захтевима, може се очекивати да ће, с обзиром на то да суд не располаже са довољно новчаних средстава ради исплате ових износа, и у наредном периоду доћи до принудне наплате, а самим тим и до блокаде рачуна суда у дужем временском периоду.

- Због тога је Виши суд  хитно затражио од Високог савета судства да одобри трансфер новчаних средстава ради измирења обавеза насталих по решењима овог суда из предмета -наглашава Тања Кољеншић.

На другој страни, како „Дневник“ незванично сазнаје из  извора блиских одбрани, неке њихове неформалне процене показују да  би у случају „стечајна“ и до око два милиона евра могли да достигну укупни трошкови поступка. То је део онога што ће правоснажно  ослобођенима бити исплаћено из државне касе, будући да сви имају право и на накнаду штете због неоснованог притварања, а већина је провела  у притвору по више месеци. Међу осамнаесторо који су сада правоснажно ослобођени свих оптужби су: бизнисмен Ђорђо Антељ, бивша директорка „Поштанске штедионице“ Јелица Живковић, пензионисани генерал Грујица Давидовић, бизнисмен Милинко Брашњовић и други.

Процес који је покренут средином априла 2006. године против првоокривљеног Горана Кљајевића, бившег председника Трговинског суда у Београду, и још тридесет троје пословних људи, само је у једном делу правоснажно окончан, јер је у односу на једанаесторо окривљених укинут осуђујући део првостепене пресуде и њима се поступак понавља.

Ј. Јаковљевић

Ново суђење Кљајевићу 1. септембра

Понавља се суђење у случају бившег судије Горана Кљајевића и још десеторо окривљених који су првостепеном пресудом били осуђени по различитим оптужбама, поједини у вези трговинског ланца „Це маркет“ или „Поштанске штедионице“ или  ГП „Рад“, и компанија „Комел“ и „Енегоконтакт“, у  периоду од 2002. до 2006 године.

Почетак новог поступка је заказан за 1. септембар, а у односу на адвоката Немању Јоловића који  је  такође обухваћен, могао би одмах да буде и окончан јер, како наводи одбрана, „оптужбе против њега су застареле 22. августа“.
 

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести