Стефановић: Очекујем оштре казне за хулигане

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је јутрос да очекује оштре казне за изгреднике који су учествовали у нередима уочи фудбалске утакмице Партизана и Црвене звезде.

Стефановић је, гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк, рекао да не схвата порив дела навијача да дођу на стадион да би се обрачунавали с полицијом. "Повређено је 35 полицајаца, али на срећу нико није с тешким телесним повредама. Очекујем од правосуђа да у изрицању казни покаже оштрину и пошаље поруку да убудуће овакве ствари неће бити толерисане", рекао је Стефановић.

Јучерашње утакмица два највећа српска клуба каснила је 45 минута због сукоба навијача на трибинама.До нереда је дошло на северној и источној трибини између Звездиних присталица "Делија" и највероватније групе "Забрањени", која подржава Партизан.Полиција је брзо интервенисала и покушала да спречи већи инцидент, али у томе није успела, па је била приморана да испразни један сектор на северној трибини.

Дерби је завршен нерешено 0:0 у утакмици 24. кола Суперлиге.
 

Полиција поступа по ставу тужилаштва

Стефановић је изјавио да је познат став тужилаштва по питању евентуалног поновног покретања истраге у случају смрти младића у стану омбудсмана 1993. и истакао да полиција нема никакав други елемент за поступање, осим става тужилаштва. "Ми немамо никакав други елемент осим става тужилаштва да можемо да радимо тако нешто. Не знам да ли постоји неки судски лек, да ли би некоме могли да се жале, али када је реч о МУП-у у овом тренутку немамо никакве основе да покренемо истрагу", рекао је Стефановић. Он је подсетио да је тужилаштво заузело став да је случај застарео.

Министар је упитао и да ли је сваки негативан текст у којем се нешто преиспитује заправо напад, истичући да у јавности постоје двоструки стандарди по којима је одређеним случајевима то напад, а у осталим основана критика. "Не знам зашто би се Јанковић плашио истраге, што провејава из његових изјава. Не знам да ли је себе доживео свецем. Саша Јанковић је Саша Јанковић, а институција Заштитника грађана је институција Заштитника грађана. Нешто из живота Јанковића може да се доведе у сумњу, као ште се свима од нас може догодити. Не знам зашто је проблем да му се неко питање постави", рекао је Стефановић.

Он је додао и да је МУП објавио сав материјал о том предмету од 1993. јер би, како каже, у противном неко рекао да полиција намерно није нашла документацију у вези с тим предметом јер нешто крије.

На питање да ли је безбедност Заштитника угрожена, као што се наводи у појединим медијима, Стефановић није желео да се изјасни о тим детаљима, поручивши да МУП предузима све кораке да провери све наводе из свих пријава. "Када је реч о МУП-у наставићемо професионално да радимо посао и нико неће бити угрожен, а проверавамо све наводе и утврдићемо да ли је то тачно", рекао је Стефановић.

Посебно одељење у МУП-у за борбу против насиља у породици

Стефановић је апеловао на жене жртве насиља да пријављују нападаче, поручивши да ће полиција учинити све како би насилници били кажњени. Стефановић је истакао да је ове године забележен статистички пораст насиља у породици и велики број случајевима у којима су страдале жене.

Како би се решио тај проблем, објаснио је Стефановић, унутар Управе криминалистичке полиције формирано је посебно одељење које се искључиво бави насиљем у породици. "На томе радимо заједно с тужилаштвом, које нам је дало подршку да пробамо да нађемо нове моделе како бисмо превазишли ситуацију у смислу процеса, јер жене које су жртве веома често повлаче пријаве, не можемо да нарушимо неповредивост стана...", рекао је Стефановић.

Он је истакао да се полиција труди да се успостави озбиљан механизам који ће се супроставити насилницнима "да их што дузе задржимо у складу са законом, да буде кажњени што оштрије могуће"..

Да би се то догодило, нагласио је министар, жене морају да пријављују насилнике и да инсистирају на пријавама, "а не да их повуку после два дана". "Ја разумем њихов бол, и да немају где да оду, а пријавиле су насилника, али то (повлачење пријаве) отежава рад полиције", рекао је Стефановић, додавши да се често дешава да нико неће да пријави насиље и да се о томе чује тек од комшија.

Према његовим речима, борба против насиља у породици је борба у коју мора да се укључи друштво у целини и да се ради на превентиви. "Волео бих да жене у својој кући имају "сигурну кућу", да се осећају безбедно, и зато се трудимо с тузилаштвом да нађемо начин да то омогућимо, а видећемо и с Министарством правде да ли постоје нове законске могућности", рекао је Стефановић.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести