ТРАГОМ ВЕСТИ: Петорица држављана Србије ван земље осуђена на доживотну робију

Шпанско тужилаштво затражило је доживотну робију за Игора Вацлавића из Суботице због убиства двојице полицајаца и фармера у тој држави 15. децембра 2017. године.
zatvor, MUP, ilustracija
Фото: Tanjug/MUP, ilustracija

Ако буде осуђен, то ће бити други доживотни затвор за тог бегунца, пошто је му је у Италији већ изречена таква казна.

Пореклом Суботичанин, Игор Вацлавић (38), који има више надимака, од којих је најчешће користио Игор Србин или Игор Рус, познат је широм Европе по својим монструозним злочинима. Деловао је првенствено у Италији и Шпанији, где је одузео пет живота. Признао је да је убио двојицу полицајаца Цивилне гарде, као и једног фармера у Шпанији, док је у Италији осуђен за два убиства. 

Вацлавић је оптужен за 11 злочина. Налази се у затвору у Сарагоси у Шпанији, где је оптужен за још три убиства, које је починио пре него што је ухапшен децембра 2017. године.

Можда најпознатији држављанин Србије који је у Сегедину осуђен на доживотни затвор је Маринко Магда. Наиме, Врховни суд Мађарске правоснажно је осудио Магду 1996. године, након процеса који је пратила читава земља. Он је ухапшен јануара 1994. године у Сегедину у свом стану и осуђен на доживотни затвор.

Међутим, по закону му је омогућено да после 25 година проведених иза решетака тражи условни отпуст. Недавно је тај његов захтев одбијен јер, како је проценио суд, није изразио жаљење због злочина почињених из користољубља.

Маринко Магда казну у Мађарској служио је у затворима Шатораљаујхељ и Шопронкохид, а пре две и по године премештен је у познати затвор „Чилаг” у Сегедину, како су писали мађарски медији – на сопствени захтев да би био ближи породици.

Фото: Јутјуб, друштвене мреже и медији

За бечког Србина Срђана Т. који је првостепено осуђен на доживотни затвор због убиства траншексуалца турског порекла Ханде У. (34) у јануару 2015. у Бечу, суд је утврдио да је злочин починио из користољубља јер је жртви после сексуалног односа украо 3.000 евра и два мобилна телефона.

Смрт Ханде У. пријавиле су комшије које су виделе голу ногу како вири кроз поломљен прозор и које су осетиле ужасан смрад из стана. Идентификован је уз помоћ ДНК трагова пронађених у њеној соби. Дан после убиства починио је две пљачке након чега је ухваћен.

Срђан је био оптужен за убиство с умишљајем. Током суђења појавиле се су још неке проститутке које су оптужиле Срђана да им је претио гасним пиштољем и да је покушао да их опљачка.

У америчкој држави Охајо на доживотну робију осуђен је Драган Секулић (38). Он је осуђен због свирепог убиства бивше супруге Жељкезбог убиства супруге Жељке (37), у коју је у децембру 2015. испалио 15 хитаца на паркингу у градићу Масилону. Приликом изрицања казне, судија му је рекао да нема право да тражи помиловање. Због претходних оптужби за насиље у породици, на доживотну казну додато му је још 14 година затвора.


Аустрија шаље 714 наших затвореника

Неки од осуђеника нашег порекла који казну служе у иностранству могли би ускоро и у српске затворе. Наиме, министар правде Аустрије Јозеф Мозер договорио је, приликом прошлогодишње посете Београду, да држављани Србије који су осуђени за кривична дела у Аустрији, издржавају казну у Србији.

У аустријским затворима казне издржава око 9.000 особа, а мање од половине су аустријски држављани. Међу страним затвореницима највише је држављана Србије, 714.


Он је две недеље пре убиства такође покушао да убије супругу тако што је камионом с пута изгурао аутомобил који је она возила. После тога пуштен је уз кауцију и добио је забрану приласка бившој супрузи, али га то није спречило да почини злочин. Убиство бивше супруге, иначе медицинске сестре, оправдао је тиме да је био у афекту јер је сазнао да је у вези с колегом, те да је „имао прекид филма у глави јер је реч о црнцу”.

Казну доживотног затвора у Шведској служи Мијаило Мијаиловић због убиства због убиства министарке спољних послова Ане Линд у септембру 2003. у тржном центру у Стокхолму.

Фото: Јутјуб, друштвене мреже и медији

Шефицу шведске дипломатије Ану Линд, која је у тренуту убиства била без телохранитеља, ножем је избо у груди и стомак, али није утврђено да је злочин био политички мотивисан. Иако се бранио да му је „унутрашњи глас” наредио да убије министарку, психијатри су утврдили да је у тренутку убиства био ментално здрав.

Мијаиловић казну служи у затвору Кумла, где је ножем напао једног затвореника, због чега је био у изолацији. Претходно је осуђиван 1997. године јер је свог оца напао кухињским ножем и тешко га повредио. Раније му је суђено и за телефонско узнемиравање двеју жена, те илегално поседовање оружја.

Интересантно је да нико од најпознатијих вођа организованих криминалних група с ових простора, које су осуђене у иностранству, није послат доживотно у затвор, већ, рецимо, на 18 година, колико је осуђен Лука Бојовић у Шпанији, или две деценије робије, коју је пореклом Зрењанинац  Зоран Јакшић добио у Перуу због дроге.

Правници објашњавају да је светска пракса да се на доживотни затвор осуђују оптужени за убиства из ниских побуда, када су жртве немоћне, као што су деца, труднице, инвалиди. Осим њих, на такве казне осуђују се убице из користољубља, они који жртву масакрирају да би прибавили материјалну корист

Н. С. Х.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести