Тужилаштво: Осудити Станка Суботића

Апелациони суд у Београду разматрао је данас жалбу Тужилаштва за организовани криминал на пресуду којом су прошле године у јулу бизнисмен Станко Суботић Цане и остали окривљени

ослобођени оптужби за организовање шверца цигарета у Србији током деведесетих.

Тужилаштво је предложило у жалби да Апелациони суд преиначи првостепену пресуду и Суботића и остале окривљене прогласи кривим и осуди по закону.
Жалбу тужилаштва представио је тужилац Саша Иванић, док се Суботић као ни остали окривљени и њихови браниоци нису појавили у суду, што и нису били у обавези да учине.

Апелациони суд, који је већ једном укидао пресуду којом је Суботић био осуђен на шест година затвора, после разматрања пресуде и жалбе одлучиваће да ли ће у потпуности потврдити пресуду Специјалног суда, преиначити је, или пак отворити главни претрес и сам извести кључне доказе.У сваком случају одлука Апелационог суда мора да буде правоснажна, јер је већ једном враћао предмет на поновно суђење.Суботић, као и остали првостепеном пресудом која је изречена 18. јула 2014. године, ослобођени су због недостатка доказа за тврдње из оптужнице, или су оптужбе против њих одбијене због застарелости кривичног гоњења за дела из 1995. године.

Тужилац Саша Иванић на седници већа Апелационог суда најпре је указао да није наступила застарелост кривичног гоњења за дела за која су оптужбе одбијене.Такође је образложио да се спорна ослобађајућа пресуда заснива на доказу на којем се не може заснивати, односно на исказу сведока из Македоније  Јована Ристовског и документацији коју је незаконито набавио, што је и сам рекао током првостепеног суђења.Ристовски је македонски држављанин који је сам документацију доставио суду, а на основу које је суд закључио да је - војска шверцовала цигарете, а не Суботић и остали окривљени.

Тужилаштво је предложило да суд одржи главни претрес и сам изведе кључне доказе, а потом преиначи првостепену пресуду и осуди Суботића и остале окривљене, или да то учини након седнице већа.Такође је предложено да се Суботић осуди на казну од осам година затвора због организовања шверца цигарета у Србију током деведесетих година, а за његови сарадници на казну од две до шест година затвора.

Осим Суботића окривљени су и Михаљ Кертес, Никола Милошевић, Милан Ранковић, Ивана Крчмаревић, Јовица Ранђеловић и Стеван Бановић.Суботић је средином септембра 2013. године први пут изнео своју одбрану пред судом и негирао оптужбе да је организовао криминалну групу која је кријумчарила цигарете, тврдећи да је поступак против њега монтиран како би му политичари изнуђивали новац.До тада му се судило у одсуству јер је до јула 2013. био недоступан правосудним органима Србије када му је одлуком суда укинута потерница, а притвор замењен јемством.

Седам година је био у бекству, од покретања истраге за шверц цигарета у Србији 2006. године, али је 19. јула 2013. године положио јемство од 538.000 евра, односно уписао је хипотеку на кућу у корист суда. Претходно је у више наврата нудио вишемилионско јемство до чак пет милиона евра, али је суд то одбијао.
Одлукама Специјалног суда које су још на снази, Суботићу су притвремено одузете некретнине и локали у Србији и Црној, али те одлуке остају на снази до правоснажног окончања поступка.

Суботић се терети се за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица за које је запрећена казна до 10 година затвора.Оптужницом се терети да је био на челу групе која је шверцовала цигарете током 1995. и 1996. године из Македоније у Србију и продавала их правним и физичким лицима.

Група је, према оптужници, на штету буџета стекла корист од 28 милиона евра и шест милиона америчких долара.Суботић је, и поред вишегодишње потернице на снази, слободно живео и радио у Швајцарској, а 2008. Москва је одбила да га изручи Србији, јер руски закон није признавао кривично дело за које се Суботић теретио пре преквалификације дела, односно измене оптужнице.Оптужница је измењена 2013. године у априлу када је промењен Кривични закон.

Првом оптужницом судило му се за злоупотребу службеног положаја, а сада за злоупотребу положаја одговорног лица пошто одговара као власник приватне фирме.За то дело запрећена је казна до 10 година затвора.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести