Тужилаштво тражи 12 година затвора за Мишковића

Заменик тужиоца Тамара Ристић затражила је данас пред Специјалним судом затворску казну од 12 година за власника

Делте Мирослава Мишковића, због утаје пореза и злоупотребе положаја, чиме је путарска предузећа оштетио за 30 милиона евра.

Заменик тужиоца је поред казне затвора тражила и новчану казну, али није определила висину.
У наставку суђења Мишковићу, Тужилаштво за организовани криминал дало је завршне речи у том процесу, након што је судско веће Специјалног суда одбило нове доказне предлоге одбране за саслушање још два сведока и једног стручњака за порезе.

Ристић је најпре образложила наводе оптужнице и анализирала изведене доказе, и на крају излагања предложила суду казну за власника Делте. 
 Мишковићу се суди за помагање сину Марку у утаји пореза по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа, а оптуžен је и за кривично дело злоупотреба слуžбеног полоžаја због наводног извлачење пара из путарских предузећа.

Судско веће је поново одбило предлог одбране да се саслуша Павле Зелић и као сведок и као стручни саветник, као и два нова предлога за сведочење шефа књиговодства у систему Делте Светиславе Цветић, као и шефа пословног система задужен за финансије Милке Војводић.

Мишковић и његов син Марко били су ухапшени у децембру 2012. године. После вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, уз јемства од више милиона евра, а пасоши су им и даље у судском депозиту и не могу да напусте боравиште без одобрења суда.

 

Мишковић увређен оптужницом

Власник Делта холдинга Мирослав Мишковић данас је у Специјалном суду одбацио тврдње из прецизиране оптужнице тужилаштваза организовани криминал да је, знајући да крши закон, он саветовао свом сину Марку да утаји порез.
 Изјашњавајући се о прецизираној оптужници, према којој је “био свестан свог дела и његове забрањености, али је желео његово извршење...”, односно да је саветовао сина да прекрши закон, Мишковић је рекао да је тим наводима "јако увређен", јер су нелогични.

“Оно што ми тужилац ставља на терет је мој ауторитет, а ауторитет се не стиче у друштву ако се крши закон, већ ако инвестирате у своју земљу и ако радите у складу са законом”, навео је Мишковић.
Он је рекао:

"Не може неко да ми ставља на терет да рођено дете терам да крши прописе, то је претпоставка...сви знају да није логично”.

“Да ја наговорим сина да утаји порез милиона зашто апсрудно, па било би ми лаксе да у Делти утајим 303 милиона евра”, приметио је власник Делте.
Марко Мишковић је већ у другом поступку осуђен због утаје пореза на три и по године затвора и новчану казну од осам милиона динара, уз обавезу да његово предузеће "Мераинвест" плати порез од око 320,3 милиона динара.
Мишковић је даље причао о пословању Делте, истичући да је његова компанија увек плате исплаћивала на време, и да њени су резултати најбољи у региону.

Председници свих великих компанија, како је навео даље, не баве се оперативним пословима.
“Тако ни Мирослав Мишковић не чита прописе о порезу, не набавља робу. . . то у компанији Делта раде стручне службе. Не могу да будем одговоран за нешто што не радим. Ја се бавим визијом”, нагласио је Мишковић.

"Да ли има пореза или не, не одлучује ни Мишковић Мирослав, ни Марко, већ стручне службе", напоменуо је он.
Мишковић сматра да тужилаштво нема никакве доказе против њега и да је апрусрдно што после три и по године мења оптужницу.

 Мишковићу се суди за помагање сину Марку у утаји пореза по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа, а оптуžен је и за кривично дело злоупотреба слуžбеног полоžаја због наводног извлачење пара из путарских предузећа.
Њему је суђење због здравствених проблема у децембру 2015. године раздвојено од процеса против његовог сина и осталих оптуžених.

Мишковић и његов син Марко били су ухапшени у децембру 2012. године.

После вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, уз јемства од више милиона евра, а пасоши су им и даље у судском депозиту и не могу да напусте боравиште без одобрења суда.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести