Тужилаштво тражи укидање ослобађајуће пресуде Бојовићу

Тужилаштво за органзиовани криминал затражило је данас да се укине првостепена пресуда којом су Лука Бојовић и Владимир Милисављевић ослобођени оптужби за три убиства и два

покушаја убиства 2004. године, и да се суђење понови пред другим судским већем.Том оспореном пресудом Сретко Калинић је осуђен на 35 година затвора за три убиства, а Милош Симовић на 30 година затвора због једног убиства и једног покушаја убиства.На данашњој седници Апелационог суда у Београду, на којој су разматране жалбе, тужилаштво је предложило да се по укидању пресуде наложи понављање суђења али пред другим судским већем.Првостепену пресуду изрекло је судско веће судије Владимира Месаревића.

У питању је убиство Бранка Јефтовића Јорге и покушаји убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока 2004. године.Приликом ових покушаја настрадали су њихови телохранитељи Дејан Живанчевић и Милутин Јовичић, па се оптужени терете и за та убиства.

Сличан захтев тужилаштву жалбом је истакао и Калинићев бранилац Славко Петрић, који је тражио да се његов брањеник ослободи оптужби за убиство Милутина Јовичића јер, како је навео, нема доказа да га је он убио.Што се тиче убистава Јефтовића и Живанчевића, која је Калинић признао да је извршио, његов адвокат је тражио од Апелационог суда да му се ублажи казна.

И Калинић и Симовић приведени су данас из пожаревачке "Забеле" где служе вишедеценијске казне за друга кривична дела, на седницу Апелационог суда која је одржана у специјалној судници Окружног затвора у Београду.Бојовићу је суђено у одсуству јер се као и Милисављевић налази у шпанском затвору због оптужби тамошњих правосудних органа.У Србији је ослобођен је оптужби због недостатка доказа да је 2003. преузео вођство над "земунским кланом" и да је наложио поменута убиства.

Приликом изрицања пресуде 19. маја ове године, судија Владимир Месаровић је рекао да исказ Сретка Калинића који је теретио остале оптужене, није довољан да би се донела другачија пресуда од изречене.На почетку суђења у октобру 2010. године, Калинић је признао кривицу за убиство Јефтовића и оптужио Бојовића за кривична дела за која се терети, и повезао да и са другим убиствима која се не помињу у спрској оптужници.

Бојовић је крајем 2014. у главном граду Шпаније ослобођен оптужби за убиство Милана Јуришића Јурета у Мадриду у 2009. године, за које га је својим исказом пред шпанским истражним органима оптужио Калинић.Изјашњавајући се пред шпанским судом, Бојовић и Милисављевић су пак оптужили Калинића за убиство Јуришића и друге злочине.Бојовића је шпански суд ипак недавно правоснажно осудио на 18 година затвора због држања арсенала оружја и фалсификовања докумената. 

Милисављевићу је такође у Шпанији потврђена казна од 21 годину годину затвора због поседовања оружја, припадности криминалној групи, употребе фалсификованих докумената и прикривања доказа, јер је према оцени шпанског суда он морао да зна ко је ликвидирао Јуришића пошто је неко време, по сопственом признању, живео са њим.

Друга двојица оптужених у шпанском процесу, Синиша Петрић и Владимир Мијановић осуђени су на 15, односно пет година затвора казне због поседовања оружја и припадности криминалној групи.

Бојовић и Милисављевић су ухапшени у Валенсији по српској потерници 9. фебруара 2012. године.Шпанија је 2013. године одобрила њихово изручење Србији, али под условом да се најпре окончају сви кривични поступци који се против њих воде у тој земљи.       Према оптужници српског тужилаштва за организовани криминал, Лука Бојовић је у марту 2003. године након убиства Душана Спасојевића преузео руковођење "земунским кланом". 

Како се наводи у оптужници, Бојовић је одбеглим "земунцима" помагао при скривању, обезбеђивао им новац, лажна документа и места становања, а они су заузврат извршавали његове налоге, међу којима је и низ убистава. 

Милисављевић је у одсуству осуђен на 35 година затвора због учешћа у убиству премијера Зорана Ђинђића, док је за кривична дела која је извршио као припадник "земунског клана" добио 40 година затвора.Калинић и Симовић такође су због истих кривичних дела осуђени на по 40 година затвора, а казну издржавају у пожаревачкој "Забели".Осим те оптужнице, Бојовић је правоснажно осуђен на 15 месеци затвора због недозвољеног ношења оружја и фалсификованих исправа. 

Његов брат Никола Бојовић убијен је 29. априла 2013.године у центру Београда, за то кривично дело оптужено је више црногорских и српских држављана, а као мотив се помиње освета за нека друга убиства.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести