У регистру посредника уписано 227 лица

– У Регистар посредника у решавању спорова до сада је уписано 227 лица, а тај број из недеље у недељу расте – изјавио је министар правде Никола Селаковић на Другој годишњој

конференцицији Националног удружења медијатора Србије.

Он је рекао да је Министарство правде 4. фебруара ове године објавило јавни позив за издавање дозвола за посредовање у решавању спорова и приступило формирању Регистара посредника.

Селаковић је на скупу у Привредној комори Србије казао да је до новембра укупан број лица која су уписана у регистар посредника био 227, а да је само у петак потписао око 15 нових решења.

– То показује да њихов број из недеље у недељу расте и да је реално број оних који се баве посредовањем значајно већи – рекао је министар.

Он је подсетио на то да се Закон о посредовању у решавању спорова примењује од ове године и да је њиме предвиђено вођење Регистра подсредника, као јавне централне електронске базе података.

Селаковић је казао да је у наредном периоду неопходно да се изради програм мера промоције посредовања као алтернативног начина решавања спорова, који би обухватао даље упознавање како стручне тако и лаичке јавности с новинама закона у циљу подизања свести о посредовању као алтернативној методи решавања спорова, али и који би обухватао различите програме судски повезаног посредовања.

Он је додао да је организовање конференција попут ове веома важно, имајући у виду значај, и да је ресорно министарство отворено да чује све предлоге и подржи активности које ће омогућити ефикаснију и делотворнију примену система алтернативног начина решавања спорова.

Селаковић је казао да су Национална стратегија за реформу правосуђа за период 2013–2018. године и пратећи Акциони план за њено спровођење као један од приоритета поставили растерећење судова, успостављањем ефикасног и одрживог система решавања спорова путем медијације – посредовања. Селаковић је подсетио на то да је посредник дужан да Министарству правде поднесе годишњи извештај о обављеним посредовањима који садржи податке о врсти спорног односа, месту у којем је спроведен поступак посредовања и начину окончања поступка посредовања, уз поштовање начела поверљивости.

Министар је истакао и то да је, осим издавања дозвола за посредовање, актом Министарства утврђен и Програм основне обуке, док се програм специјализоване обуке утврђује посебним актом струковног удружења за одређену област, уз сагласност Министарства. Подсетио је и на одредбе Кодекса етике, који прописује да посредник својим личним ангажовањем унапређује праксу посредовања, сарадњу међу посредницима и стручњацима из других области, које су од значаја за посредовање и афирмише поступак посредовања као погодан и препоручљив начин мирног решавања спорова на професионалан, истинит и достојанствен начин.

Медијација је миран начин решавања сукоба у којем неутралан и непристрасан медијатор помаже странама у спору да постигну међусобно прихватљиво решење. У последњих неколико деценија, како је речено на скупу, приметно је да медијација добија примат у односу на друге начине решавања спорова, а неретко је први избор влада, јавних институција, судова, адвоката, привредних друштава и грађана у решавању различитих врста конфликата.

Председник Националног удружења медијатора Србије Блажо Недић рекао је да би било добро да се на државном нивоу усвоје препоруке да пре судског поступка спор покуша да се реши на миран начин, односно медијацијом.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести