Уз посредника брже до пресуде

Од почетка ове године ступио је на снагу Закон о посредовању у решавању спорова који омогућава грађанима и привредним субјектима у Србији да спор, уместо пред судом у дугој и скупој процедури,

реше споразумом. Тај споразум има снагу пресуде.

Наиме, за разлику од решавања спорова кроз судски поступак, уведено је посредовање које је много боља и исплативија варијанта јер је реч о краткотрајном, ефикасном и јефтинијем начину. У проналажењу компромиса супротстављених страна, које су иначе спремне да се суде, помаже неутралан и непристрасан посредник. Намера законодавца је била и да се брже дође до пресуде, али и да се растерете пребукирани судови.

По објашњењу Маријане Шарац из Министарства правде, претходни закон имао је ману јер постигнути споразум о посредовању није имао снагу извршне исправе.– Тако су људи раније плаћали и медијатора и адвоката, а нису добијали извршну исправу – објаснила је Мирјана Шарац. – То у пракси значи да је, у ситуацији када је вођен поступак уз учешће медијатора, током којег се дужник обавезао на то да ће повериоцу исплатити дуг па ипак прекршио обећање, поверилац морао ради наплате да улази у мукотрпну парницу. Ново решење предвиђа радикалну измену – да споразум може имати снагу извршне исправе, ако садржи изјаву дужника којом прихвата споразум као извршни и ако су потписи страна и посредника оверени код јавног бележника. То значи да поверилац, када је закључен споразум о решавању спора као извршна исправа, неће морати поново на суд ако дужник не исплати договорено, већ ће моћи да наплати дуг директно на основу потписаног споразума.

Она је истакла да судије имају обавезу да на припремном рочишту или на првом рочишту за главну расправу, упознају странке с могућношћу посредовања, а оне које су заинтересоване моћи ће да сазнају имена и контакт-податке посредника у својим срединама. Тај алтернативни начин решавања спорова биће могућ код привредних спорова, потрошачких, имовинских или ониху области заштите животне средине. Треба истаћи да посредовање није увек дозвољено. Рецимо, није могуће код насиља у породици или код поверавања детета.

Министарство правде је задужено за издавање лиценци за посредовање. Оне се издају на три године, и за то време посредници морају да имају одређени број обављених посредовања и прођу обуке да би обновили дозволу на још пет година. Услов да неко буде медијатор је да је држављанин Србије, да има високу стручну спрему, али не мора обавезно имати завршен правни факултет, односно може и неки други, да није осуђиван на затворску казну и да заврши основну обуку за посредовање.

Љ. Малешевић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести