Здравко Толимир умро у ћелији Схевенингена

Бивши начелник безбедности Војске Републике Српске генерал Здравко Толимир (68) преминуо је у понедељак у притвору Хашког трибунала, потврдио је председник Савета за сарадњу

 с Хашким трибуналом Расим Љајић. Околности смрти генерала Толимира још нису саопштене.У априлу прошле године жалбено веће Хашког трибунала потврдило доживотну робију Толимиру, који је на ту казну осуђен због злочина над муслиманима из Сребренице у лето 1995. године.

Првостепена пресуда Толимиру изречена је у децембру 2012. године и тада је проглашен кривим за геноцид, удруживање ради извршења геноцида, истребљење, убиства, прогон и присилно премештање муслимана из Сребренице и Жепе од јула до новембра 1995. године.
Генерал Толимир је у пресуди описан као „десна рука, очи и уши” тадашњег команданта ВРС-а Ратка Младића. Наглашено је да је Толимир с осталим учесницима удруженог злочиначког подухвата делио геноцидну намеру да се сви муслимански мушкарци убију, а остатак становништва протера.

Генерал Толимир био је помоћник за обавештајно-безбедносне послове некадашњег команданта Војске Републике Српске Ратка Младића, коме се такође суди у Трибуналу. Процес против Толимира покренут је 2005. године, а ухапшен је 31. маја 2007. године приликом преласка границе између Србије и Републике Српске. У притвор Хашког трибунала пребачен је 1. јуна 2007. године. Суђење му је почело 26. фебруара 2010. године, док је првостепена пресуда донета 12. децембра 2012.

Толимир је у време када је преминуо чекао на пребацивање у државу у којој је требало да издржава казну.
Председник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић изјавио је да је затечен вешћу о Толимировој смрти, иако је знао да је његово здравље нарушено.

– Генерал Толимир је био тешко болестан и када је ухапшен, практично је на најгрубљи начин, у ћебету, однет у притворску јединицу – рекао је Савчић. – Сигурно је да није имао одговарајућу здравствену негу и лечење, што је оставило последице на његово ионако нарушено здравље и фаталан исход се, нажалост, могао очекивати.

У притворској јединици Хашког трибунала од почетка процеса који се води за ратне злочине на подручју СФРЈ умрло је више оптужених за злочине из Србије и Републике Српске. Тако је некадашњи функционер Републике Српске Крајине Милан Бабић извршио самоубиство 2006. године. Самоубиство је извршио и некадашњи градоначелник Вуковара Славко Докмановић. Он је био оптужен због злочина против човечности, кршења правила или обичаја ратовања и тешке повреде Женевске конвенције због масакра на „Овчари”. Ухвапшен је 27. јуна 1997. године, а самоубиство је извршио 29. јуна 1998. године, и то месец пре доношења пресуде.

У притворској јединици Хашког ррибунала преминуо је и Слободан Милошевић, некадашњи председник Србије и СРЈ. Умро је 11. марта 2006. године, а обдукција је утврдила да је преминуо од срчаног удара као последице дугогодишњих проблема са срцем и високим притиском. Због смрти, поступак против њега је обустављен. Ни оптужени Милан Ковачевић није дочекао изрицање пресуде. Умро је природном смрћу у притвору 1998. године. Анестезиолог по професији и некадашњи директор болнице у Приједору био је оптужен за геноцид. Ухапшен је 1997. године заједно са Симом Дрљачком у акцији специјалних јединица британске и америчке војске.

И хашки оптуженик Момир Талић преминуо је 28. маја 2003. без изречене пресуде. Преминуо је на ВМА у Београду, где се лечио након што је Хашки трибунал одобрио његову одбрану са слободе због тешког здравственог стања. Талић је био генерал-пуковник Војске РС-а, а обављао је и функцију начелника Главног штаба ВРС-а. Ухапшен је септембра 1999. године у Бечу, где је боравио на семинару као начелник Главног штаба ВРС-а.

Некадашњи члан Главног штаба Војске босанских Срба Ђорђе Ђукић ухапшен је 30. јануара 1996. године, а у Хашки трибунал је пребачен 12. фебуара исте године. Пуштен је на слободу 24. априла 1996. године због нарушеног здравља, а преминуо је 18. маја 1996. године.

Љ. Малешевић

Судија Теодор Мерон наложио истрагу

Председнк Механизма за међународне кривичне судове у Хагу судија Теодор Мерон наложио је свеобухвану истрагу о смрти генерала Здравка Толимира, који је преминуо у ћелији притворске јединице Хашког трибунала.
Притворски лекар је одмах позван и холандске власти су покренуле стандардне истраге које су обавезне по холандском националном законодавству, саопштио је Међународни кривични суд за бившу Југославију (МКСЈ).
Уз то, „у складу са својом надлежношћу по Статуту Механизма за међународне кривичне судове и по Правилнику о притвору МКСЈ-а, судија Теодор Мерон наложио је спровођење целовите истраге коју ће водити судија Механизма Вагн Јоенсен”, бивши председник Међународног суда за Руанду, наведено је у саопштењу.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести