Заборавни студенти привремено остају без породичне пензије

Студентима – корисницима породичне пензије остало је још две недеље, до 31. октобра, да филијалама Фонда ПИО надлежним према месту становања, доставе потврду о редовном студирању, да би редовна исплата пензије била настављена.
studenti, tanjug
Фото: Tanjug/T.Valič, arhiva

То право, иначе, студенти имају до навршене 26. године живота.

У случају да то не учине у предвиђеном року, прети им могућност привремене обуставе пензије. У измењеном и допуњеном Закону о ПИО, који је недавно ступио на снагу, посебним чланом прецизирано је шта ће се догодити у случају да ученици и студенти – корисници породичне пензије не доставе потврде о упису, као и шта ће бити с пензионерима који благовремено не достављају уверење о животу.

Наиме, у члану 15 Закона о изменама и допунама Закона о ПИО, наведено је да кориснику који благовремено не достави уверење о животу, овлашћење, потврду о школовању или обавештење о промени података који се не могу прибавити или проверити по сложбеној дужности, а који су од утицаја на право из ПИО, обуставља се исплата доспелих месечних износа пензија, односно новчаних накнада. Доспели месечни износи пензија или новчаних накнада, прецизирано је у том члану, који нису могли бити исплаћени због тога што корисници нису благовремено испунили своју обавезу, накнадно ће се исплатити највише за 12 месеци уназад, рачунајући од дана када корисник поднесе захтев за исплату, односно достави уверење која су од њега тражена.

Иначе, Закон о ПИО не прави разлику између редовног и ванредног студирања, тако да потврду о редовном упису студентске године достављају и буyетски и самофинансирајући студенти. Такође, признају се и потврде о студирању на приватним факултетима који имају акредитације од Министарства просвете Србије.

За студенте из Србије који се школују у иностранству потврде с иностраних факултета треба доставити уз превод овлашћеног судског тумача. Наиме, аутентичност школских потврда из иностранства често се не потврђује онако како је код нас уобичајено – печатом – већ електронским потписом, кодом или интернет адресом за непосредну верификацију на страници самог факултета. Зато студенти – корисници породичне пензије морају да потврду која је издата на језику државе у којој студирају однесу код овлашћеног судског тумача на превод на српски језик и тек онда је доставе Фонду ПИО.

Из Фонда ПИО Србије подсетили су и ученике или студенте који користе породичне пензије неке од других држава на то да такође имају обавезу да им доставе потврде о редовном школовању, односно студирању, уколико је то правним прописима друге државе прописано.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести