Светски куп: Србија савладала САД са Хрватском за прво место

Ватерполисти Србије убедљиво су победили и Сједињене Америчке Државе у другом колу Светског купа у Берлину са 14:8 (6:3, 3:1, 3:0, 2:4).
mandic

Изабраници Дејана Савића доминирали су и у овом сусрету, иако су очекивали знатно тежу утакмицу од оне против Јужне Африке. Док је Србија имала лакши тренинг у првом мечу, Американци су поражени од Хрватске, једног од фаворита за злато. Ни у дуелу са нашим тимом  ватерполисти САД нису имали никаквог изгледа за тријумфом и изгледали су потпуно немоћно.

Доста голова обележило је први део игре. Иако су Американци повели преко Боуена, убојити капитен Србије Душан Мандић троструко им је узвратио. Са три везана поготка за пар минута донео је предност од 3:1. Пошто су и Лазић и Ранђеловић затресли мрежу противника, чиме је српска екипа направила серију 5–0, селектор САД Удовичић реаговао је тајм–аутом. Мало су се консолидовали Американци и успели су да смање на 6:3. Ристичевић је био одлчан на голу, а пред крај прве четвртине Србија је имала и доста среће јер су силовити шутеви противника завршавали на стативама.

Опао је темпо у наставку и за нешто више од четири минута само је Мандић из пенала постигао гол, па је Савић тражио тајм–аут. Уследила је одмах добра реакција и лагани погодак Стојановић за плус 5 – 8:3. У последњим секундама друге четвртине прелепа акција наших, Страхиња Рашовић је асистирао Суботићу, који је био сигуран у дуелу један на један са противничким голманом. На полувремену Србија је водила 9:4.

Са три лака гола почетком треће четвртине српски ватерполисти потпуно су паралисали Американце (12:4) који у овом делу игре нису успели да постигну погодак и тад је отклоњена и последња сумња у победника овог дуела. Опустили су се очекивано Савићеви пулени у четвртој деоници, када су допустили ривалу да постигне три гола, што је само ублажило пораз Американаца.

Данас ће од 16 часова Србија у мечу против Хрватске одлучивати о првом месту у групи Б.

К. Б.

Србија – САД 14:8 (6:3, 3:1, 3:0, 2:4)

БЕРЛИН: Базен Европа–Спортпарк, гледалаца: 200. Судије: Буч (Шпанија), Флахив (Аустралија). Играч више: Србија 6 (5), САД 9 (4). Три играча више: САД 1 (0). Петерци: Србија 2 (2).

СРБИЈА: Ристичевић (7 одбрана), Мандић 5, Рашовић В. 2, Ранђеловић 1, Суботић 3, Лазић 1, Вицо, Драшовић, Јакшић, Стојановић 2, Рашовић С.

САД: Барон (7 одбрана), Вудхед, Оберт, Халок 1, Купидо, Карниља 1, Ролсе, Боуен 2, Стивенсон 2, Смит, Ирвинг 2.