Мала Јасмин на граници ХР-БиХ: Волела бих да живимо као нормалан свет

ВЕЛИКА КЛАДУША: Мигранти који су кренули из БиХ према Хрватској нису више на граничном прелазу Велика Кладуша - Карловци, и налазе се у прихватном центру на неких 200 метара од границе.
т
Фото: Танјуг/ Раде Прелић

Иза мигранта у непосредној близини граничног прелаза остале су патике, кесе, мајице... Све што асоцира на добро познате призоре мигрантске кризе.

Човек из обезбеђења на улазу у прихватни центар 200 метара од граничног прелаза за Танјуг је рекао да локалне власти брину о хигијени људи који су се ту затекли.

Он је потврдио да локално становништво доноси храну и одећу за око 500 миграната који се тренутно налазе у центру, а да је општина обезбедила чисте тоалете и мокре чворове како би били у прилици да одржавају основну хигијену.

Дванаестогодишња девојчица из Сирије Јасмин казала је да помало прича енглески и да је у кампу са петоро браће и мајком.

"Овде у Босни су добри према нама, али у Хрватској и Словенији никако. Ми смо отишли из Сирије зато што је рат и намера нам је да на неки начин стигнемо до Немачке, волели би да живимо као сав нормалан свет", рекла је Јасмин, док је њена мајка кувала поврће у шерпи на ватри запаљеној између три камена.

Док је Јасмин разговарала са екипом Танјуга, њена мама је почела да плаче и рекла нешто на арапском језику.

Фото: Танјуг/ Раде Прелић

"Мама каже да се захвалимо локалном становништву које нам доноси храну и одећу", каже Јасмин.

У кампу, у двадесетак шатора, смештени су људи из Пакистана, Сирије, Авганистана и сви они имају једну жељу, да се што пре докопају запада.

"Припадници слованачке и хрватске полиције разбијали су људима телефоне, одузимали новац и неретко наносили тешке физичке повреде", прича мигрант из Пакистана Салим екипи Тањуга.

Он напомиње да има много проблема у Пакистану и да људи беже одатле у потрази за послом.

"Моја намера је да стигнем у Италију, али то неће бити лако. Видео само хрватску и словеначку полицију како се односи према мигрантима као да нису људи. Депортацију разумем, али не разумем да се људима одузимају телефони и новац. Има породица са децом које су у очајном стању, јер немају никакву комуникацију и никаква средства да преживе наредни дан", рекао је Салим.

У кампу је још један Пакистанац који није желео да се представи, он каже да је тек стигао у камп и да размишља на који начин ће стићи до неке економски јаке земље на западу.

Фото: Танјуг/ Раде Прелић

"Мени и мојим пријатељима који су овде је потребан посао, до сада се према нама одлично понашају овде", каже анонимни Пакистанац.

О најавама ЕУ о формирању прихватних центара изван граница ЕУ, он каже да то не би била добра идеја, јер сви мигранти желе да стигну на запад.

"Ми не желимо да ометамо живот људима било где. Имамо јасан циљ и насилно задржавање у земљама ван ЕУ не би било добро ни за нас, ни за људе који живе у тим земљама", каже он. Припадници патроле полиције, која се налази у близини, потврдили су Танјугу, да су мигранти враћени у прихватни центар у Великој Кладуши.

Гранични прелаз Маљевац између Хрватске и БиХ отворен је синоћ, након што се око 200 миграната, који су цео дан покушавали да пешице из Велике Кладуше уђу у Хрватску без одговарујућих докумената, вратило натраг у тај град у БиХ.

Фото: Танјуг/ Раде Прелић
EUR/RSD 117.1474
Најновије вести