Баштина Будимске и Темишварске епархије

У Галерији Матице српске у току је изложба на којој су представљени први резултате рада на пројекту истраживања и заштите културног наслеђа Будимске и Темишварске епархије.

Реч је о вишегодишњој сарадњи Галерије МС и Покрајинског задова за заштиту споменика културе са музејима у Сентандреји и Темишвару на пројекту који је почео лане, а планирано је да траје до 2017. године. Конзерваторско-рестаураторска методологија на изложби је илустрована кроз уметничке предмете, приказане у различитим фазама конзерваторског третмана, као и едукативне текстуалне паное, видео презентације и текстуални флајер, док ће у току трајања изложбе бити организована и тематска предавања.

По речима координаторке пројекта др Данијеле Королије Црквењаков, помоћнице управника ГМС, у питању је један од највећих конзерваторских пројеката у Србији у који је укључен велики број стручњака и током његовог трајања на крају сваке године ће се кроз сличне поставке представљати оно што је урађено на заштити наше богате културне баштине у Будимској и Темишварској епархији.

Зоран Вапа, директор Покрајинског завода за заштиту културе, наводи податак да се ван Србије у Будимској и Темишварској епархији налази више од сто наших манастира и цркава са предметима које представљају вредно културно наслеђе. Пројекат који је у току чине два велика сегмента. Један је посвећен истраживању, конзервацији и рестаурацији иконостаса некадашње велике српске цркве у Будиму, једног од последњих радова Арсе Теодоровића, српског сликара с краја 18. и почетка 19.века. Планирано је да се рестаурација појединачних икона и сачуваног дубореза заврши до 2017, када се навршава два и по века од рођења аутора овог иконостаса чије димензије, будући да црква више не постоји, захтевају проналажење новог музеолошког концепта за његово излагање.

Други сегмент пројекта односи се на одабрани историјско-уметнички материјал из ризнице Епархијског двора у Темишвару. Квалитет и разноврсност материјала и уметничких техника приказују богатство културног наслеђа Срба у Румунији. Посебну групу предмета за конзервацију чине иконе, делови ранијег иконостаса манастира Бездина, који су у периоду од 1793. до 1802. израдили дрворезбар Аксентије Марковић и сликар Јаков Орфелин.

Изложба ће трајати до 13. децембра.

Н. Попов

 

Вредне ризнице оставили епископи и трговци

Вишегодишња успешна сарадња две институтције одвија се уз благослов епископа Будимског и администратора Темишварског, господина Лукијана који је поводом отварања изложбе указао да су у овим епархијама многе ствари сачуване, док су у земљи нетрагом нестале:
- Вредне ризнице духовног блага које су иза себе оставили епископи и богати трговци оног времена после рестаурације требало би да изнесемо пред јавност не само у Србији, него и широм Европе.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести