Благо Будимске и Темишварске епархије

Поводом обележавања 65 година од оснивања конзерваторског одељења у Галерији Матице српске и 65 година Покрајинског завода за заштиту споменика културе и 50 година од прве поставке икона

 српских православних цркава и формирања Музеја у Сентандреји,  је у ГМС отворена изложба посвећена заштити културно-историјског наслеђа Будимске и Темишварске епархије и представљена истоимена публикација. У питању је заједнички пројекат који се заснива на вишегодишњој успешној сарадњи ове две институције са Будимском епархијом и њеним Музејом у Сентандреји и са Темишварском епархијом и њеним музејом у Темишвару.

О сарадњи на овом пројекту заштите културно-историјског наслеђа говорили су мр Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске и Зоран Вапа, директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе, као и господин Лукијан, епископ будимски и администратор темишварски, а изложбу је отворио Славиша Грујић, покрајински секретар за културу и јавно информисање.

Изложбом је представљена друга фаза пројекта на истраживању и заштити културног наслеђа Будимске и Темишварске епархије, посвећена раду истраживача и конзерватора на уметничким делима, ентеријерима цркава, иконстасима и иконама, као и публикацијама у којима је презентован тај рад. Конзерваторски пројекти у Мађарској и Румунији су везани за Темишвар и Сентандреју, два значајна српска културно-историјска средишта.

Један део се бави рестаурацијом иконостаса некадашње Саборне српске цркве у Будиму, као један од последњих радова Арсенија Теодоровића, водећег српског сликара с краја 18. и почетка 19. века и Преображенске цркве у Сентандреји, а други историјско-уметничким фондом из ризнице Епископског двора у Темишвару, као и иконама, деловима ранијег иконостаса манастира Бездин које су израдили сликар Јаков Орфелин и дрворезбар Аксентије Марковић. О њима су у публикацији писали др Даниела Королија Црквењаков, из Галерије Матице српске и Дејан Радовановић, др Богдан Јањушевић и Оливера Брдарић, из Покрајинског завода за заштиту споменика културе.

Изложено је и неколико предмета који су у процесу конзервације, односно након извршених конзерваторских радова како би се илустровали проблеми заштите наслеђа и резултати посвећеног рада тима стручњака.

Пројекат истраживања и заштите требало би да буде завршен до 2017. године када се очекује и издавање монографије о раду на овом замашном послу који показује богатство и разноврсност уметости коју баштинимо.Поставка у Галерији Матице српске траје до 30. јануара.

Н. Попов
Фото: Б. Лучић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести