Епицентар светске теракоте у Кикинди

Изложбом монументалних скулптура насталих пре годину дана, приређеном на централном градском тргу, у Кикинди је у уторак увече отворен јубиларни 35. интернационални

симпозијум „Терра“. Домаћини у свету јединствене културне манифестације из Кикинде, али и учесници овогодишњег сазива из пет земаља, једногласни су у оцени да је ова манифестација прославила Кикинду.

Градоначелник Кикинде Павле Марков нагласио је да ретко који град може да се похвали оваквим врсним културним догађајем, додавши, да је самим тим то обавеза више да се подржава овај симпозијум, али и да се дође до зацртаног циља, стварања музеја „Терра“. 
Захваљујући овом симпозијуму, Кикинда је у епицентру светске културне јавности, истакао је покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама професор др Мирослав Штаткић.

- Тера је  бренд Војводине, постала је традиција да уметници из целог света долазе овде да стварају, а квалитет радова је врло висок. Само да се присетимо да су овде гостовали многи светски вајари, од Јапанаца па до Италијана и наших домаћих ствараоца. Они су оставили велики траг са значајним делима у овом граду. Кикинда је уствари епицентер теракоте, која је један чудесни материјал – рекао је Штаткић.

Он је додао да би сви ми заједно требали да мало размишљамо и да предузмемо храбре акције да се од тога направи српски бренд.
Остварења вајара у теракоти која су до сада настала на 34 претходна симпозијума, углавном су остала у фундусу Центра за ликовну и примењену уметност „Терра” , мада су поједини радови били изложени и на венецијанском Бијеналеу 1999. године. До сада је на симпозијуму “у Кикинди учествовало преко 200 вајара из 36 земаља са пет континената.

- Терра је особена појава у војвођанској и српској уметности, самим тим што траје 34 године и што се на тим манифестацијама, и на оваквим изложбама, после колоније, када се приказују резултати рада, приказује оно што је најбоље у српској уметности – оцењује ликовни критичар Сава Степанов.
На овогодишњем јубиларном симпозијуму “Терра” учествује шест вајара: Јуко Хихара из Јапана, Гражина Симала Волинска из Пољске, Варол Топач из Турске, Игор Антић из Француске, те Драган Рајшић и Марко Црнобрња из Србије.

М. Митровић

Више од хиљаду скулптура

До сада су на симпозијуму “Тера” учествовали вајари из Србије, Црне Горе, Хрватске, БиХ, Македоније, Словеније, Мађарске, Холандије, Италије, Француске, Норвешке, Велике Британије, Аустрије, Турске, Немачке, Грчке, Румуније, Чешке Републике, Бугарске, Данске, Шпаније, Израела, Египта, САД, Мексика, Перуа, Аргентине, Индије, Бангладеша, Јужне Кореје, Тајвана и Јапана. Њихов учинак је преко 1.000 скулптура, од којих је одређен број представљен на простору бивше фабрике црепа у којој се одржава симпозијум, у парковима ИГМ “Тоза Марковић”, у згради СО Кикинда и на градском тргу, док је један део вајарских остварења уврштен у сталну поставку Народног музеја у Кикинди.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести