Нема културе док се људи даве у мору

Сваком ко ових дана пролази центром Новог Сада, топло треба препоручити да сврати у Музеј савремене уметности Војводине.

“Нова употреба музеја” платформе “Ф.А.Ц.К.”  цео август организује догађаје који се тичу шире заједнице, било да је реч о перформансу, музици, кухињи или разговору.

У среду је био дан посвећен хуманитарној иницијативи подршке изгбеглицама, против затворених граница, назван “Ф.А.Ц.К. бордерс митинг”. “Зауставите рат, ако желите да зауставите избеглице”, била је порука са недавног штрајка глађу и избегличког марша од Београда до Суботице, а тако нешто поручује и Нандан Кирко Раван, уметница која је пре две године била једна од иницијаторки “Нове употребе музеја” у МСУВ и која уз осмех дочекује речима: “Ево нас поново ту.”

- За нас је било веома важно да се у програм укључи ова тема, али не као нешто што нас интересује само један дан - објашњава Нандан. - Ситуција око граница показује терен на ком сви ми стојимо. Велики је процеп између савременог идентитета и јавних идеологија које се базирају на идејама Француске револуције - “слобода, братство, једнакост”. Праксе су потпуно фашистичке - бодљикаве ограде, логори, војна контрола... А људи се масовно даве у мору. Културна продукција зато улази у ту деликатну динамику да се спасе идеја да је Европа демократична земља.

Лицемерно је плаћати пројекте који критикују, без промене политичких одлука. Кад се прича о мигрантима, то је манипулација, јер то није криза како је медији презентују: државе реагују колико је могуће, неке нису баш ок, али шта да се ради, као да је то неки цунами или талас са неба. За нас то није криза, то је вештачка ситуација која је креирана због актуелне политике. Она је резултат системских одлука из капитализма који је прешао у некрокапитализам. Најбољи бизнис је рат, конфликти, оружје, милитаризација, једном речју смрт.

Све више независних медија откривају како се профитира на затварању граница. Три пута више новца је потрошено на то, него на помоћ избеглицама. А кад видите одакле су ти људи - Афганистан, Ирак, Сирија - ви видите да су то све места где су “наше” војске водиле ратове, Американци, НАТО, Руси... На томе базирамо акције, диксусије, формирамо радне гурпе, акције и стратегије. 

Сара из колектива “Но бордерс Србија”, најчешће на терену, а не у музеју, са горким осмехом говори да је ту због експеримента деелитизације уметности, рушења зидова између светова.
- Непријатељи и проблеми су за све на овом свету исти - рећи ће она, опомињући да недостаје права анлиза, док многи медији и уметници само експлоатишу тему као да је реч о туђој несрећи. - Мигрантска криза не постоји. Не постоје “они” и “ми”.

А међу свим окупљеним у МСУВ, пуном људи, налази се и неколицина избеглица, међу којима је новинар Роох-ул-Амин Африди. Он добро разуме све што се дешава. Већ је радио са уметницима, још у родном Афганистану, али сада је годинама раздвојен од породице, а пет месеци на новом исцрпљујућем путу, без трачка извесности о било чему. И даље верује да је човечанство велика породица, иако неће да прећути да несигурност и хаос расту и прете да ескалирају више него што се може замислити.

- Немојте то говорити својима, идите господарима рата и реците то њима - један је од савета које има. Уметност одржава будност и као нешто позитивно, порука ће имати ефекат.

Игор Бурић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести